Školska zgrada prekrivena strukturom od čeličnih hrastova

Nova zgrada Graafschap College na solarni pogon

Nedavno je otvorena nova školska zgrada izgrađena prema projektu nizozemskog arhitektonskog studija Cepezed

Nizozemski arhitektonski studio Cepezed iz Delfta nedavno je završio novu zgradu za Graafschap College u Doetinchemu, koja za razliku od većine školskih objekata u Nizozemskoj ne koristi prirodni plin, već se u potpunosti napaja električnom energijom. Izgrađena za potrebe 700 studenata Odjela za sport, vježbe i sigurnost, nova školska zgrada stavlja naglasak na poticajno i zdravo radno okruženje te interijere koji u znatnoj mjeri koriste prirodno dnevno svjetlo. Kako bi se zgrada što više uklopila u okoliš i povezala s hrastovim stablima u neposrednom okruženju, arhitekti su zgradu djelomično prekrili strukturom u obliku hrastova, izrađenom od corten čelika.

Nova zgrada Graafschap College u Sportparku Zuid u svom središtu ima atrij ispunjen prirodnom dnevnom svjetlošću koji je organiziran kao niz kaskadnih terasa za druženja i sastanke. Stakleni krov atrija omogućuje osvijetljenost tijekom dana, a s ciljem što manjeg oslanjanja na umjetnu rasvjetu koristi se i suvremeno LED osvjetljenje u kombinaciji sa senzorima.

Kako bi se istaknuo položaj zgrade i naglasio njezin paviljonski izgled u okruženju hrastovih stabala, zgrada je izdignuta na postamentu te s okolnim prilazom i parkiralištem spojena dugačkim stubištem, koje također uključuje rampu.

Pročelje zgrade čine površine od stakla i crnih aluminijskih ploča čime se postigao elegantan i suvremen izgled, a kao što je ranije navedeno, zgrada je dodatno presvučena strukturom od corten čelika, otpornog na atmosferske utjecaje. Struktura je izrađena u obliku hrastovih stabala i prekriva istočno, zapadno i južno pročelje zgrade te štiti od izravne Sunčeve svjetlosti.

Cepezed i Cepezedinterieur su posebnu pozornost posvetili cjelokupnom dizajnu interijera koji također prati suvremenu estetiku, a svjetlijim bojama i uzorcima aludira na sport i kretanje. Osim solarnih panela, škola također koristi solarne kotlove za grijanje vode.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zašto u Beču nema gladnih pčela?

Bečkoj gradskoj upravi važne su i medonosne i divlje (solitarne) pčele te stoga ulaže goleme napore u ozelenjavanje svih dijelova već prilično zelenog grada, sadnju raznolikog bilja i cvijeća te uklanjanje asfaltiranih površina kako bi se pčelama i ostalim vrijednim oprašivačima omogućio bogat izvor hrane i sigurna staništa. Male vrijedne zujalice mogu se vidjeti diljem Beča, kako u središtu grada, tako i u rubnim zaštićenim područjima, a svoje mjesto našle su i na krovu Gradskog odjela za zaštitu okoliša.

Škola koju biste i vi rado pohađali!

Novi campus Međunarodne škole u Kopenhagenu prekriven je s 12.000 solarnih panela kojima pokriva polovinu potreba opskrbe električnom energijom. Ovaj jedinstveni kompleks sastoji se od četiri zgrade i sagrađen je 2017. godine prema projektu C.F. Møller Architects i principima održive gradnje. Smješten je u neposrednoj blizini kontejnerske luke koja će se ukloniti do 2021. godine, a cijelo područje prenamijenit će se u stambeno-poslovnu zonu s mnoštvom zelenih i sportsko-rekreacijskih sadržaja.

Amfibijska kuća – dom otporan i na poplave

Prema tvrdnjama dizajnera, modularna mini kuća Petit Place je u potpunosti održiva te može biti djelomično ili u potpunosti neovisna od energetske mreže. Osim što omogućuje potpuni doživljaj prostora na kojem se postavlja, njezin dizajn bitno određuju zdravlje i udobnost.

Amsterdam prvi u svijetu dobio čelični 3D ispisani most

Nizozemska tvrtka MX3D napokon je realizirala svoj ambiciozni plan postavljanja čeličnog pješačkog mosta u potpunosti izrađenog od čelika tehnologijom 3D ispisa. Most je u četvrtak službeno otvorila nizozemska kraljica Máxima, a osim privlačnog dizajna i načina izrade poseban je i po senzorima koji će prikupljati podatke o njegovoj strukturi, opterećenju, ponašanju pješaka i još mnogo toga.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER