Čovjek i prostor, čovjek u okolišu [Ekohistorijski ogledi]

Predstavljanje knjige profesora u mirovini Drage Roksandića

Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučiliša u Zagrebu zajedno s Izdavačkom kućom Meridijani, Društvom za hrvatsku povjesnicu te Društvom za hrvatsku ekonomsku povijest i ekohistoriju organizira predstavljanje knjige profesora u mirovini Drage Roksandića „Čovjek i prostor, čovjek u okolišu [Ekohistorijski ogledi]”

Ova knjiga argumentira uvjerenje da istraživanje i razumijevanje antropizacije prirode nameće potrebu temeljitog propitivanja jezika mnogobrojnih izvora, daleko mnogobrojnijih nego što su to pisani izvori te razvijanje pojmova, modela, teorija, a prije svega njihove provjere u istraživačkoj praksi, imajući na umu da su povjesničari danas pozvani, u granicama svojih spoznaja, sudjelovati u raspravi i traženju rješenja za globalne probleme trajnijeg održivog života na Zemlji. Pri tome je potrebno sadašnje i buduće generacije odgajati za društvene, kulturne i gospodarske prakse temeljene na ekocentričnom poštovanju prirode, prilagođavanju klimatskim promjenama, ustrajnom prijelazu na obnovljive izvore energije i kružnom gospodarstvu te sustavnom ustrajavanju na održanju bioraznolikosti.

O knjizi će govoriti prof. dr. sc. Željko Holjevac, izv. prof. dr. sc. Dubravka Božić Bogović, dr. sc. Dubravka Mlinarić i autor, dok će predstavljanje knjige koje će se održati u četvrtak, 7. ožujka u 12.00 sati u auli Sveučilišta u Zagrebu, moderirati Petra Somek i izv. prof. dr. sc. Hrvoje Petrić.

 

„Neposredno prije odlaska u mirovinu profesora Roksandića, 1. rujna 2018., u Centru za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakultet Sveučiliša u Zagrebu smo na moju inicijativu odlučili utemeljiti Laboratorija za studije okoliša kao jedne od temeljnih djelatnosti Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Odluka je formalizirana 5. listopada 2018. što je završio osnivanjem Ekohistorijskog laboratorija Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije. Spomenuti laboratorij predstavlja dugoročno projicirani oblik rada u Centru za komparativnohistorijske i interkulturne studije, u kojem se prožimaju društveno-humanistički pristupi s prirodoznanstvenim te teorijska istraživanja s primijenjenim, uključujući revitalizacijske projekte, s ambicijom razvoja u potencijalno međunarodno prepoznatljivo središte multidisciplinarne okolišne humanistike. Spomenuti Laboratorij ima otvorene razvojne mogućnosti jer je globalnu promjenu okoliša sa svim učincima na hrvatske prostore i društva nemoguće razumjeti bez umrežavanja raznih okolišnih inicijativa unutar društvenih i humanističkih znanosti, ali i u interakciji s prirodoznanstvenim pristupima. Pritom se ima na umu i teorijska i primijenjena istraživanja, odnosno revitalizacijske projekte. Dio aktivnosti Laboratorija je i ova knjiga.”

Voditelj Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučiliša u Zagrebu, Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Petrić, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 

VEZANE VIJESTI

Sajmovi hrane i zdravog življenja: ulog za zdraviju budućnost!

Sajmovi hrane i zdravog življenja ponovno okupljaju ljubitelje zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i održivog načina života. Ovogodišnji događaj donosi bogat program podijeljen u tematske cjeline: Organica, Apitera, KrOnoplja i Mystic, uz posebnu posvetu najfinijim poslasticama – kavi, čokoladi i slasticama.

„Mediteranski armerun - Jadranske letere i litrati“ u Zagrebu

U knjizi „Mediteranski armerun - Jadranske letere i litrati“ autora Bruna Ćurka i Stipe Suraća nalazi se 50 amblematskih tema mediteranske ikonografije začinjenih mitovima starih libara sa 167 unikatnih fotografija. Sve je povezano interaktivnom kartom Jadrana pa čitatelji kroz igru pitalica mogu otkrivati pojmove, a kroz GPS koordinate ili QR kodove otkrivati lokacije snimljenih fotografija i upisati ih u kartu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER