Staklenik i pčele na krovu Notre-Dame?

Pariška katedrala Notre-Dame već je bila dom tisućama pčela koje su srećom preživjele katastrofalan požar

Dizajneri pariškog arhitektonsko-dizajnerskog studija NAB svojim prijedlogom obnove katedrale Notre-Dame nude izgradnju edukativnog staklenika na mjestu požarom uništenog drvenog krovišta iznad kojeg bi se uzdizao i novi toranj (flèche), no ovaj put rezerviran za pčele.

Rasprave o obnovi znamenite pariške katedrale Notre-Dame tek su započele, no pojedini prijedlozi koji su se pojavili na društvenim mrežama već su izazvali žestoke reakcije francuske i svjetske javnosti. Mnogi očekuju kako će se pariška katedrala obnoviti u svom izvornom obliku, no stručnjaci tvrde kako je to ipak nemoguće. Drveno krovište pariške katedrale – popularno nazvano „šuma“ (la forêt),  ipak je izgrađeno od hrastovih greda prije više od 800 godina i danas bi se teško moglo zamijeniti jer drveće kakvo je izvorno korišteno u 12. i 13. stoljeću više ne postoji. Dragulj srednjovjekovne arhitekture ipak je zauvijek izgubljen, a kako je izgledao pogledajte u priloženom videu.

  • Pariška katedrala zadržava oblik kakav je imala i prije katastrofalnog požara, no krov joj je cijelom dužinom staklen i postaje veliki edukativni staklenik / Foto: © Studio NAB

Notre-Dame de Paris „u zelenom za sve nas“

Među brojnim prijedlozima obnove pariške katedrale izdvaja se ono pariškog arhitektonsko-dizajnerskog studija NAB koji je zamislio obnovu krovišta katedrale Notre-Dame u obliku edukativnog staklenika i to s ciljem fokusiranja na pitanja koja se tiču suvremenog društva.

Prema ideji studija NAB, nazvanoj Notre Dame de Paris „En vert et pour tous“, katedrala zadržava oblik kakav je imala i prije katastrofalnog požara, no krov joj je cijelom dužinom staklen i postaje veliki edukativni staklenik. Katedrala bi prema njihovoj zamisli postala dio ekološke, edukativne i socijalne integracije, a njena obnova trebala bi poslužiti za povezivanje kulturne baštine i izazova suvremenog doba.

Novi toranj (flèche) uzdizao bi se ponovno iznad ove ikone svjetske arhitekture, no zamišljen je kao veliki pčelinjak i središte novog koncepta pariške katedrale. Staklenik bi služio kao mjesto za omogućavanje profesionalne reintegracije nezaposlenih i siromašnijeg dijela stanovništva te podučavanje o urbanoj poljoprivredi, hortikulturi i permakulturi, kao i za ponovno povezivanje djece s prirodom i edukaciju kroz radionice.

  • Novi toranj (flèche) uzdizao bi se ponovno iznad ove ikone svjetske arhitekture, no zamišljen je kao veliki pčelinjak i središte novog koncepta pariške katedrale / Foto: © Studio NAB

Ostaci uništenih hrastovih greda također bi se upotrijebili pri uređenju staklenika, čija bi se konstrukcija izradila od čelika u zlatnoj boji poštivajući izvorni oblik i redoslijed krovova. Studio NAB na ovaj način nastoji dati svoj doprinos raspravi o obnovi pariške katedrale, istodobno naglašavajući svoju ideju stvaranja novog prostora koji će pomoći u rješavanju najvećih problema suvremenog svijeta.

Podsjetimo, pariška katedrala Notre-Dame već je bila dom tisućama pčela koje su srećom spašene u požaru. Košnice s pčelama su postavljene na krovu sakristije još 2013. godine. Pčele su neophodne za osiguravanje bioraznolikosti, ali i opstanak ljudi, stoga im zasigurno pripada i važno mjesto u obnovi pariške katedrale. Sigurni smo da ni Sv. Ambrozije, zaštitnik pčela i pčelara, ne bi imao ništa protiv ove ideje.

  • S.F. / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Pariška katedrala ljepša je nego ikada prije

Pariška katedrala Notre-Dame 8. prosinca ponovno će otvoriti svoja vrata Parižanima, turistima i vjernicima, gotovo pet godina i osam mjeseci nakon što je ovaj dragulj francuske gotičke arhitekture stradao u katastrofalnom požaru 15. travnja 2019. godine. Unutrašnjost obnovljene katedrale otkrivena je ovog petka, 29. studenog, tijekom posjeta predsjednika Francuske Republike Emmanuela Macrona.

Pariška katedrala predstavila novu mobilnu aplikaciju

Uoči otvaranja obnovljene pariške katedrale Notre-Dame predstavljena je nova besplatna mobilna aplikacija koja će svim posjetiteljima pomoći u ponovnom otkrivanju ovog dragulja francuske gotičke arhitekture.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER