Uskoro jednak omjer ribe i plastike u Sredozemnom moru!

Do 2030. na jedan kilogram ribe - jedan kilogram plastičnog otpada

Iako je Sredozemno more već dugo jedno od najonečišćenijih mora svijeta, ovaj problem bi uskoro mogao postati još veći budući da se omjer ribe i plastike opasno približava izjednačenju, upozorili su europski stručnjaci na nedavno održanoj Regionalnoj konferenciji dionika iz sektora plave ekonomije u organizaciji Unije za Mediteran (UfM) u Napulju.

Na Regionalnoj konferenciji dionika iz sektora plave ekonomije, održanoj u organizaciji Unije za Mediteran (UfM) u Napulju od 29.-30. studenog, zamjenik glavnog tajnika za zaštitu voda i okoliša Unije, Miguel Garcia-Herraiz, upozorio je kako još uvijek raspolažemo s relativno malo podataka o onečišćenosti Sredozemlja, o posljedicama onečišćenja na zdravlje morske flore i faune te na ljude. Procjenjuje se, naime, da bi do 2030. godine na jedan kilogram ribe dolazio jedan kilogram plastičnog otpada.

Garcia-Herraiz ističe kako većinu onečišćenja izaziva „jednokratno“ korištenje plastičnih predmeta, poput plastičnih vrećica i boca koje se vrlo sporo razgrađuju te se pretvaraju u mikroplastiku, sitne plastične čestice promjera manjeg od pola centimetra.

Pogubna je informacija da preko 50 posto plastike koju proizvedemo, koristimo isključivo u svrhu jednokratne uporabe, poput slamčica, plastičnih vrećica ili pak plastičnog pribora za jelo, a upravo dugotrajno vrijeme koje je potrebno za razgradnju plastike polako, ali sigurno dolazi na naplatu.

Inače, mikroplastika nastaje usitnjavanjem većih komada plastike u moru pod utjecajem sunca, valova i vjetra. Ne razgrađuje se i ne mijenja kemijsku strukturu, već se pojavljuje u manjim komadićima. Garcia-Herraiz podsjeća da izravni izvor mikroplastike možemo naći u brojnim kozmetičkim proizvodima koji sadrže sitne polietilenske čestice, koje kroz kanalizaciju i otpadne vode završavaju u rijekama i morima. Nema sumnje u to da bi prijeko potrebna edukacija na ovu temu zasigurno utjecala na količinu korištenja ovako štetnih kozmetičkih preparata,  odnosno na njihov ekološki prihvatljiviji način odlaganja.

Posebno je alarmantna činjenica što ribe i druge morske životinje gutaju čestice mikroplastike, koju često zamjenjuju za hranu, pa kemikalije ulaze u njihov organizam te time i u prehrambeni lanac koji uključuje i ljude. Pritom valja podsjetiti kako je početkom godine Greenpeace je objavio izvješće kojim se procjenjuje da plastika predstavlja čak 96,87 posto plutajućeg otpada u Sredozemlju te da je prisutna i na dubini od 3000 metara.

Zabrinjavajući su i rezultati studije koja je otkrila kako je gotovo sva voda iz slavine u svijetu kontaminirana polimernim vlaknima. Čak oko 83 posto uzoraka vode iz slavine prikupljenih u više od deset zemalja na pet kontinenata sadržavalo je u sebi polimerna vlakna. U europskim zemljama je zabilježena najniža stopa onečišćenja, no u pojedinim zemljama ipak iznosi visokih 72 posto.

Još jedan izvor mikroplastike u moru su plastični peleti, koji se transportiraju do prerađivača te ondje prerađuju u gotove predmete. Tijekom transporta peleti često kao otpad završe u moru te pritom ne služe za izradu bilo čega korisnog!

Sprječavanje ovog crnog scenarija jednakog omjera ribe i plastike u Sredozemnom moru nešto je što ne mogu postići individualni napori građana, dapače potrebni su zajednički napori lokalnih samouprava, regija, a u konačnici i država koje okružuju Sredozemlje. Nadamo se kako će ova upozorenja Unije za Mediteran rezultirati konkretnijim politikama s ciljem zaštite voda i to puno prije 2030. godine!

Antonio Sičić / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Rennes: Zbogom billboardi!

Francuski grad Rennes počeo je uklanjati velike reklamne panoe površine 12 m² i 8 m²! Pravo rješenje za očuvanje krajolika smanjenjem vizualnog i svjetlosnog onečišćenja, ali i poticaj na umjerenu potrošnju.

Postaje li Sredozemno more „more plastike“?

Prema najnovijem izvješću Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF), Sredozemno more pretvara se u opasnu plastičnu zamku s rekordnom razinom onečišćenja mikroplastikom, koja ugrožava živote morskih vrsta, ali i zdravlje ljudi. Posljedice uznapredovalog onečišćenja plastikom su mnogobrojne, a skori kraj im se ne nazire ukoliko sve države Sredozemlja ne poduzmu određene mjere i ne počnu djelovati zajedničkim snagama.

Između Korzike i Elbe pluta desetak kilometara dug otok plastičnog otpada

Potvrđeno je: Mediteran je bogatiji za jedan novi otok! Međutim, ovaj „otok“ nije rezultat nekog iznenadnog prirodnog fenomena, već ljudskog djelovanja i neodgovornog gospodarenja otpadom. Morske struje donijele su tisuće tona plastičnog otpada koje su formirale novi otok dug desetak kilometara u vodama između Korzike i Elbe.

Otkrivena dosad najviša razina mikroplastike na morskom dnu

Međunarodni tim istraživača otkrio je dosad najvišu razinu mikroplastike ikad zabilježene na morskom dnu. Gotovo 1,9 milijuna sitnih čestica plastike prekriva samo jedan četvorni metar u dubinama Tirenskog mora!

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER