Peticija za održavanje klimatske debate ususret predstojećim parlamentarnim izborima u RH

Koliko je našim političarima uopće bitna borba protiv klimatske krize?

Građanke i građani Hrvatske se itekako trebaju zanimati tko će ih zastupati i donositi odluke o njihovoj budućnosti – ponajviše o onima vezanima uz zaštitu okoliša, a posebno u uvjetima galopirajuće globalne klimatske krize koja nije posustala ni tijekom trenutne pandemije koronavirusa.

„Potrebne su nam hitne promjene, a pojedinci ne mogu puno toga učiniti ako nemaju pomoć vlasti i zakonodavstva“, ističe se u tekstu online peticije pod nazivom „Peticija za održavanje klimatske debate ususret predstojećim parlamentarnim izborima u RH“, koja je pokrenuta u ponedjeljak.

„Prijetnja klimatskih promjena zaustavila nas je na putu da živimo punim plućima. Usadila je u nas strah za našu djecu i unuke, da nikad neće doživjeti odraslu dob ili starost, a da ćemo se mi, kada dođemo do starije dobi, morati boriti iz petnih žila da imamo dom koji je održiv, koji nas čuva i pazi“, navodi se u tekstu peticije koja se poziva na izvješće Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) iz rujna 2018. godine.

„Kao demokratski izabrani/e članovi/ice Sabora te Vlade, političari/ke imaju čast voditi zemlju i njene ljude te moć da svojim odlukama osiguraju sigurnu budućnost. Uslijed utjecaja klimatskih promjena Republika Hrvatska je u najranjivijoj skupini zemalja Europe. Osim gubitka bioraznolikosti, klimatske promjene donose češće i pojačane vremenske nepogode (oluje, požari, suše, uragani) koje će, osim utjecaja na gospodarstvo (proizvodnja hrane) i gubitaka ljudskih života, stvoriti krizu klimatskih migranata i problem napućenosti područja koja do tada još nisu bila pogođena. To će dovesti i do nove ekonomske krize koja će, uz krizu uslijed pandemije CoViD-19, imati užasavajuće posljedice na Hrvatsku i na zemlje cijeloga svijeta.“

Organizatori peticije ususret predstojećim parlamentarnim izborima u RH zahtijevaju održavanje klimatske debate u kojoj bi „stranke koje sudjeluju na sljedećim parlamentarnim izborima jasno i detaljno objasnile kako planiraju pristupiti problemu klimatskih promjena u Republici Hrvatskoj te koje politike i planove planiraju provesti kako bi se ovaj gorući problem što više smanjio.“

Znamo da vam je stalo do prirode, zaštite okoliša te održive budućnosti naše zemlje i cijelog planeta, kao i opstanka svijeta kakvog poznajemo, a online peticiju možete potpisati na sljedećoj poveznici.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Michaelerplatz – bečki povijesni dragulj zablistao u novom sjaju

Završeni su radovi na obnovi i redizajnu Michaelerplatza, jednog od najpoznatijih trgova u zaštićenoj povijesnoj jezgri Beča. Povijesni karakter trga očuvan je sukladno konzervatorskim smjernicama i zakonu o zaštiti kulturnih dobara, a ovaj bečki dragulj sada je spreman za zeleniju budućnost.

IPCC: Klimatske promjene su prijetnja našem blagostanju i zdravlju planete

U ponedjeljak 28. veljače objavljen je drugi dio šestog izvješća II. radne skupine Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) koji predstavlja dosad najozbiljnije upozorenje o utjecaju klimatskih promjena na ljude i planet. Kolaps ekosustava, izumiranje vrsta, smrtonosni toplinski valovi i poplave su „neizbježne višestruke klimatske prijetnje“ s kojima će se zbog globalnog zatopljenja tijekom sljedeća dva desetljeća suočiti cijeli planet.

IPCC o klimi: možemo i moramo prepoloviti globalne emisije do 2030.!

Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC) danas je finalizirao Šesto izvješće o procjeni za vlade cijelog svijeta. U prvom IPCC-jevom opširnom izvješću u posljednjih devet godina i prvom od Pariškoga sporazuma iz 2015., Objedinjeno izvješće sažima izvještaje tri radne skupine i tri posebna izvještaja u kojem oslikava zabrinjavajuću stvarnost, ali donosi i nadu, pod uvjetom da vlade počnu djelovati odmah.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER