Privremene berlinske biciklističke staze također postaju trajne

U Berlinu je završeno četverotjedno ispitivanje zaštitnih elemenata biciklističke infrastrukture

Velik broj europskih metropola je tijekom aktualne zdravstvene krize svoja središta najvećim dijelom namijenio prometovanju autobusa te pješaka i biciklista. Najveći gradovi poput Londona, Pariza, Berlina i Milana izvršili su novu prometnu regulaciju i prenamijenili prometne trake za uređenje privremenih biciklističkih staza, tzv. Pop-up Bike Lanes. Te su biciklističke staze u Parizu već postale trajne, a primjer francuske metropole slijedi i Berlin.

Duž berlinske ulice Halleschen Ufer (Berlin-Kreuzberg) su tijekom četiri protekla tjedna testirani različiti elementi za zaštitu biciklističkih staza. Cilj testiranja bio je pronalaženje najboljeg načina za zaštitu biciklističkog prometa i povećanje sigurnosti biciklista/ica, koji će se ujedno najbolje uklopiti u urbanom okruženju. Naime, u Berlinu se duž glavnih prometnih pravaca želi izbjeći postavljanje već uobičajenih zaštitnih stupića, a nakon četverotjedne faze ocjenjivanja i uvažavanja povratnih informacija korisnika biciklističkih staza, konačno je donijeta i odluka o odabiru zaštitnih elemenata.

Testiranje je jasno pokazalo da motorna vozila najčešće prelaze preko manjih zaštitnih elemenata, što uz nedozvoljeno korištenje cestovnog prostora dovodi i do njihovih lakših oštećenja. Zbog toga je donijeta odluka o uvođenju robusnih zelenih prepreka koje se najprikladnije uklapaju u urbanom prostoru. Između ostalog, ove su prepreke opremljene reflektorima, što u večernjim i noćnim satima omogućuje njihovu dobru vidljivost.

„Odabrani zaštitni elementi koriste se za pretvaranje tzv. Pop-Up-Bike-Lanes u trajne biciklističke staze. Elementi se mogu jednostavno pričvrstiti te ćemo ih najvjerojatnije uskoro početi postavljati duž cijele ceste s obje strane Landwehr kanala. Koristim priliku da se zahvalim svim korisnicima ove staze koji su s nama podijelili svoje iskustvo u testnoj fazi. Sve njihove povratne informacije uzet ćemo u obzir kako bismo mogli implementirati rješenja sigurnog prometa na križanjima i ostalim osjetljivim područjima staze“, stoji u priopćenju načelnice Berlin-Kreuzberga Monike Herrmann.

Podsjetimo, pojedine europske zemlje godinama su davale prednost biciklizmu te u biciklističku infrastrukturu ulagale velika financijska sredstva, a posebno se ističu Nizozemska i Danska kao dva najistaknutija primjera i prave biciklističke velesile. No, pandemija Covid-19 ipak je prisilila i druge europske zemlje da slijede njihov primjer, a među gradovima koji su tijekom pandemije izgradili najveći broj kilometara biciklističkih staza posebno se izdvajaju Pariz, London, Berlin i Barcelona. U ovim, ali i mnogim drugim europskim gradovima uvedena je i zabrana automobilskog prometa duž velikog broja prometnica, provedene su mjere smirivanje prometa, prošireni nogostupi i uređene nove pješačke zone.

Zagreb i ostali hrvatski gradovi nisu se proslavili provedbom mjera prilagodbe prometa uvjetima zdravstvene krize čime smo izgubili još jednu priliku za unapređenje biciklizma i općenito kvalitete života.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Argentinierstraße: U Beču otvorena prva biciklistička ulica prema nizozemskom modelu

Ulica Argentinierstraße u četvrtom bečkom okrugu Wieden oplemenjena je sa 70 novih stabala i 2800 m² zelenih površina nastalih uklanjanjem asfalta. Koncept prve bečke biciklističke ulice prema nizozemskom modelu postavlja nove standarde u Austriji, a središte grada dobilo je važnu biciklističku vezu s novim stambenim naseljima koji niču južno od Glavnog kolodvora.

Pop-Up biciklističke staze vozače potiču na promjenu!

Ulaganja u biciklističku infrastrukturu, čak i ona neznatna za uređenje privremenih biciklističkih staza, pokazala su se kao vrlo jednostavan, učinkovit, uspješan i isplativ instrument klimatske politike. Ovu su tvrdnju njemački znanstvenici potvrdili temeljem analize podataka iz 106 europskih gradova.

Kako je Covid-19 diljem Europe potaknuo ulaganja u biciklističku infrastrukturu

Pojedine europske zemlje godinama su davale prednost biciklizmu te u biciklističku infrastrukturu ulagale velika financijska sredstva. Nizozemska i Danska dva su najistaknutija primjera i prave biciklističke velesile u kojima nije čudno da se nizozemski premijer na posao vozi biciklom te da bicikle javno koriste i članovi danske kraljevske obitelji. No, pandemija Covid-19 ipak je prisilila i druge europske zemlje da slijede njihov primjer.

Sindikat biciklista: Hitnim mjerama za biciklistički promet do smanjenja energetske ovisnosti

U Sindikatu biciklista naglašavaju važnu ulogu gradonačelnika i gradonačelnica koji u uvjetima aktualne energetske krize imaju odgovornost i moć izbora koji doprinose strateškoj sigurnosti zemlje te štite džepove građana. Riječ je o izboru koji spaja zdravstvenu i urbanu regeneraciju te konkretan odgovor na hitni zahtjev mlađih generacija za borbu protiv globalne klimatske krize.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER