Proglašeni pobjednici natječaja za kratku priču projekta „Žedni grad”

Goethe-Institut Kroatien proveo je natječaj za kratku priču na temu grada čiji je sadržaj dijelio naslov s projektom „Žedni grad“ („Die Stadt hat Durst“) uz uvjet da se u pričama spominje voda u gradu

Natječaj je dio programa koji zagovara sadržajnu nadogradnju Manduševca kako bi mu se vratila njegova stoljetna funkcija mjesta s mogućnošću konzumacije besplatne pitke vode, kao odgovor na stvarnu potrebu grada.

U prostoru knjižnice Goethe-Instituta Kroatien u četvrtak 3. prosinca 2020. s početkom u 18 sati održat će se dodjela nagrada pobjednicima natječaja za kratku priču u okviru projekta „Žedni grad”. Književna večer u intimnom prostoru naše knjižnice organizira se u zatvorenom formatu uz poštivanje svih epidemioloških mjera, a publika će događanje moći pratiti putem stranicama Goethe-Instituta na Facebooku, kao i na kanalu instituta na YouTubeu.

Prvu nagradu na natječaju osvojila je priča naslovljena Čovjek od mota autora Siniše Pavića. Drugu nagradu osvojila je priča Vura i pumpa autora Mladena Iličkovića, a treću nagradu priča s naslovom Tajna smrt ili Manduševac autora Karla Rogineka. Na natječaj je pristiglo 26 kratkih priča koje su vrednovane anonimno, a odluku je donio žiri koji čine Nataša Medved, Ivica Prtenjača i Andrija Škare. S autorima nagrađenih priča razgovarat će članovi žirija i autor programa projekta „Žedni grad” Saša Šimpraga, uz moderaciju Ivice Prtenjače.

  • Maduševac na Trgu bana Jelačića / Fotografije: Saša Šimpraga / Goran Kerić

U želji da novim narativima doprinese reinterpretaciji grada i predstavi zanimljive glasove, Goethe-Institut Kroatien proveo je u suradnji s platformom 1POSTOZAGRAD natječaj za kratku priču na temu grada čiji sadržaj dijeli naslov s projektom Žedni grad. Natječaj je dio programa koji zagovara sadržajnu nadogradnju Manduševca kako bi mu se vratila njegova stoljetna funkcija mjesta s mogućnošću konzumacije besplatne pitke vode, kao odgovor na stvarnu potrebu grada.

Autore najboljih priča očekuju lijepe nagrade, uključujući objavu nagrađenih priča na internetskoj stranici Goethe-Instituta Kroatien na njemačkom i hrvatskom jeziku. Priče će biti objavljene već tijekom prosinca 2020.

  • Predvođena autorom Sašom Šimpragom dana 26. rujna središtem Zagreba šetala je grupa građana/ki žednih znanja o svom gradu i brojnih zanimljivih priča na temu pitke i druge vode, a trosatna šetnja počela je razgledavanjem urbane intervencije na Manduševcu.

Književna večer ujedno je zadnje ovogodišnje događanje projekta Žedni grad, koji će novim angažiranim temama i u 2021. godini istraživati i osnaživati zajednička dobra pitajući: čega je sve grad žedan?

Goethe-Instituta Kroatien i autor programa projekta „Žedni grad” Saša Šimpraga čestitaju nagrađenima te se zahvaljuju svima koji su svojim pričama sudjelovali na natječaju.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Ipak je lakše ponovno napuniti bocu vode, zar ne?

Pariška komunalna tvrtka za proizvodnju i distribuciju vode Eau de Paris pokrenula je novu kampanju koja ima za cilj potaknuti smanjenje upotrebe štetne jednokratne plastike i konzumaciju besplatno dostupne pitke vode u javnom prostoru.

Predstavljen projekt „Žedni grad“

Projekt „Žedni grad“ („Die Stadt hat Durst“) Goethe-Institut Kroatien provodi u suradnji s autorom programa Sašom Šimpragom i platformom 1POSTOZAGRAD. Fokus projekta su urbane (mikro) teme koje čine dio šire priče okolišnih i održivih politika.

Žedni grad: žedni šetnje - pitka i druga voda u centru grada

U okviru višegodišnjeg programskog naglaska na pitanja ekologije i održivosti, Goethe-Institut Kroatien počinje projekt „Žedni grad“, kojim se nastavlja na regionalnu inicijativu njemačkog kulturnog instituta za istraživanje društvenog i umjetničkog dosega (novih) oblika demokratskog i kolaborativnog upravljanja zajedničkim dobrima (commons).

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER