Bečki Smart Campus u pet godina uštedio 10.000 tona CO2

Smart Campus nova je centrala najvećeg austrijskog poduzeća za distribuciju električne energije i prirodnog plina Wiener Netze. Objekt raspolaže pametnom tehnologijom i fotonaponskim modulima i izgrađen je prema standardima pasivne kuće te je u pet godina uštedio 10.000 tona CO2. Centrala osigurava 2.400 radnih mjesta i pridonosi zaštiti okoliša na mnoge načine.

Održivost, zaštita okoliša, ekološki prihvatljiva tehnologija, obnovljivi izvori energije, kao i postizanje klimatske neutralnosti od velike su važnosti za bečki gradski koncern Wiener Stadtwerke pa su tako čak tri četvrtine njegovih ulaganja usmjerene prema ekološkim projektima. Jedan od njih je Smart Campus – centrala poduzeća za distribuciju električne energije, plina, daljinskog grijanja i pružanja telekomunikacijskih usluga Wiener Netze. Umjesto na deset različitih lokacija poduzeće objedinjuje sve svoje usluge na jednom mjestu što ima ne samo logističke prednosti, već time pridonosi i zaštiti okoliša. Standardom za pasivne kuće te proizvodnjom električne energije na krovu postrojenja, centrala je od svoje izgradnje 2016. godine uštedjela 10.000 tona ugljikovog dioksida.

Ekološka centrala Smart Campus dnevno štedi energiju

Prilikom izgradnje centrale, koja danas zapošljava oko 2.400 suradnika, za transport dijela iskopnog materijala umjesto kamiona koristila se željeznica pa se tako uštedjelo čak 55 tona CO2. I stanovnici u blizini gradilišta bili su pošteđeni prašine i buke koje bi inače proizvelo 6.000 kamiona. Emisije ugljikovog dioksida smanjile su se i redukcijom prometa između prijašnjih lokacija. Energija se štedi na dnevnoj razini i to automatskim vanjskim zasjenjivanjem, korištenjem podzemnih voda za sustav hlađenja prostora, fotonaponskim modulima, solarnim termalnim elektranama ili pomoću 10.000 energetski učinkovitih LED lampica. Centrala koja se prostire na 100.000 kvadratnih metara tako troši upola manje energije nego uobičajene zgrade i jedna je od najvećih pasivnih kuća u Europi.

Eko-struja za urede, radionice i električne automobile

Bečko poduzeće ulaganjima u obnovljive izvore odnosno postavljanjem fotonaponskih modula i solarnih termalnih elektrana na krovove svog poduzeća godišnje proizvede 500 MWh struje kojom se opskrbljuje centrala, ali se koristi i za punjenje električnih automobila. Tako se godišnje uštedi i do 130 tona CO2. Jedan od ciljeva poduzeća jest i postupni prelazak voznog parka na alternativne oblike pogona kako bi smanjilo svoj ekološki otisak. Samo poduzeće do 2024. planira uložiti 346 milijuna eura u projekte koji će pridonijeti održivosti, zaštiti okoliša, a time i ostvarivanju klimatskih ciljeva.

Poduzeće Wiener Netze najveći je austrijski distributer koji svakodnevno opskrbljuje dva milijuna ljudi strujom, plinom i grijanjem te pruža telekomunikacijske usluge. Godišnje ulaže 300 milijuna eura u održavanje i širenje svoje mreže. Smart Campus spada u najveće, najmodernije te najsigurnije europske centrale.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

Toplina će u bečke radijatore uskoro dolaziti s 3000 m dubine!

Grad Beč već ima jednu od najboljih mreža daljinskog grijanja u Europi, a jučerašnji početak bušenja u Aspernu omogućit će korištenje tople vode s 3000 metara dubine i priključivanje prvih 20 000 bečkih kućanstava već 2028. godine. Do tada će se nastaviti s bušenjem i izgradnjom nadzemnog objekta prve bečke geotermalne toplane.

Bečki gradski koncern pridružio se savezu za čisti vodik

Bečki gradski koncern Wiener Stadtwerke pristupio je Europskom savezu za čisti vodik koji okuplja industrije, državna i lokalna javna tijela, civilna društva i druge dionike, a otvoren je za sve javne i privatne aktere koji djeluju na području vodikove tehnologije te žele dati aktivan doprinos ostvarenju ciljeva iz strategije saveza.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER