Borzan: U Europi 10 posto svjetskog stanovništva, a četvrtina svih slučajeva raka!

Gotovo tri četvrtine svih slučajeva raka u Europi dijagnosticira se kod osoba starijih od 60 godina

Hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan sudjelovala je u raspravi o izvještaju posebnog Odbora za borbu protiv raka Europskog parlamenta. Radi se o sveobuhvatnom dokumentu koji sadrži prijedloge mjera i politika za borbu protiv bolesti koja je drugi najčešći uzrok smrti u EU-u.

„Rak je nemilosrdan ubojica i, nažalost, malo je obitelji koje nije dotaknuo. Mjere o kojima danas raspravljamo su mjere za spašavanje života nas i naših najmilijih. Podatak da se 40 posto slučajeva raka može prevenirati je ohrabrujući, ali i frapantan. Prevencija je najbolji lijek, učinkovitija od bilo koje terapije, jer štedi živote, živce, strah i suze“, kazala je Biljana Borzan.

U Europi živi manje od 10 posto svjetskog stanovništva, ali je četvrtina svih slučajeva raka u svijetu zabilježena na njezinom području. Broj dijagnosticiranih slučajeva je u porastu, ponajprije zbog duljeg očekivanog životnog vijeka i posljedično sve starijeg stanovništva, a gotovo tri četvrtine svih slučajeva raka u Europi dijagnosticira se kod osoba starijih od 60 godina.

Izvještaj posebnu pozornost posvećuje promicanju zdrave prehrane te poziva države članice da poreznim mjerama zdrave prehrambene izbore učine dostupnijima građanima. Nadalje, u svrhu smanjenja dječje pretilosti te povezanih bolesti poziva se države članice na ograničavanje oglašavanja prehrambenih proizvoda s visokim udjelom masti, soli i šećera djeci.

„Jedan od najvažnijih elemenata prevencije su zdrave životne navike, koji bih najbolje opisala izrazom 'uživati u svemu, pretjerivati ni u čemu'. Najčešći uzroci smrti u EU-u, srčane bolesti i rak, dobrim su dijelom uzrokovani nezdravom prehranom, pušenjem i alkoholom.  Zato bilo koji suvisao plan protiv raka mora sadržavati mjere za suzbijanje tih pojava. Da nije tako, bilo bi kao da vatrogasci stoje pred kućom i čekaju da se zapali kako bi je počeli gasiti. Stoga posebno podržavam mjere za jednostavnije označavanje nutritivne vrijednosti hrane, koje će građanima olakšati zdraviji izbor“, smatra hrvatska eurozastupnica. 

Borba protiv raka je primjer socijalne nepravde i nejednakosti u području zdravstvene skrbi, jer su razlike u stopama preživljavanja raka između država članica EU-a veće od 25 posto.

„Zaključno, razlike u pristupu terapijama, dijagnostici i skrbi među državama članicama su sramotno velike, kao da ne živimo u istoj Uniji. Nužno je da EU odlučno djeluje kako bi se te razlike smanjile“, upozorila je Borzan.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Hoće li i Austrija uvesti zabranu prodaje energetskih pića mlađima od 18 godina

Zabrana prodaje energetskih pića mlađima od 15, 16 ili 18 godina na snazi je u nekoliko europskih zemalja, a sada se i austrijski ministar zdravstva Johannes Rauch (Zeleni) zalaže za uvođenje dobne granice jer njihova pretjerana konzumacija može štetno utjecati na zdravlje djece i mladih, izvijestio je dnevnik Salzburger Nachrichten.

Borzan: „Reklamiranje nezdrave hrane sve perfidnije, djeca sve deblja“

„Odgovorno" oglašavanje prehrambenih tvrtki očito ne štiti europsku djecu od reklamiranja nezdrave hrane i pića. To je zaključak BEUC-ovog istraživanja provedenog u proljeće 2021. u sklopu projekta Sveučilišta u Liverpoolu. Uz brojne dokaze da samoregulacija oglašavanja hrane za djecu nije polučila očekivane rezultate, europske organizacije za zaštitu potrošača zalažu se za obvezujuće EU propise.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER