Na konferenciji „Varaždin Green Days” raspravljalo se o važnosti urbanog zelenila i problemima struke

Varaždin je 6. i 7. listopada bio domaćin 1. Međunarodne konferencije „Varaždin Green Days”, koja je ugostila preko stotinjak stručnjaka iz hortikulture, arboristike i komunalnog sektora te predstavnika jedinica lokalne samouprave, kako bi im približila novosti iz struke te omogućila razmjenu iskustava i tehničkih rješenja.

Ključne teme konferencije odnosile su se na upravljanje zelenom infrastrukturom i  održavanje drveća u urbanim sredinama, a pratila su ih predavanja, studijske posjete i praktične prezentacije.

Konferenciju je otvorio varaždinski gradonačelnik dr. sc. Neven Bosilj koji je ukazao na važnost planiranja i očuvanja zelene infrastrukture za budućnost gradova, izrazivši zadovoljstvo što je upravo Varaždin ugostio komunalnu i arborističku struku te kroz konferenciju progovorio o zelenoj infrastrukturi i važnosti stručnog održavanja drveća.

Ivana Jelić naglasila je kako će se Udruženje komunalnog gospodarstva u HGK u budućnosti intenzivnije zalagati u smjeru unapređenja struke i senzibiliziranja javnosti o važnosti djelatnosti održavanja javnih zelenih površina.

Direktorica varaždinskog komunalnog poduzeća „Parkovi”, ujedno i predsjednica Grupacije održavanja zelenih površina pri HGK, Jelena Sekelj, rekla je kako odgovor na izazove koji su pred nama predstavljaju snažne i kompetentne službe koje dugoročno cjelovito brinu o javnim zelenim površinama. Prvi korak u tome bilo je osnivanje Grupacije održavanja zelenih površina koja djeluje u klopu Udruženja komunalnog gospodarstva pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, a koja će i ubuduće  na ovakvim događanjima okupljati upravo stručne službe koje se brinu o javnom zelenilu.

Zelene površine važne su za zdravlje ljudi i okoliš, a sve više i za ublažavanje utjecaja klimatskih promjena i prilagodbu njima. U okolnostima tih klimatskih promjena, koje svi osjećamo, potrebno će biti promijeniti koncept i organizaciju razvoja i održavanja zelenih površina, posebno u gradovima. Zbog toga su u stručnom dijelu konferencije sudjelovali eminentni stručnjaci iz područja hortikulture i komunalnih djelatnosti, ali i predstavnici Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te gradova Križevaca i Osijeka, koji su predstavili svoje primjere dobrih praksi.

Zaključci konferencije ukazuju na česta dugotrajna razdoblja ekstremnih vrućina, poplave i suše te na povećanje tropskih noći i utjecaj efekta toplinskih otoka u našim gradovima, čije uprave moraju prihvatiti činjenicu da smo osuđeni na klimatske promjene, da ćemo morati naučiti živjeti s njima i da moramo poduzeti konkretne akcije za umanjivanje učinaka klimatskih promjena. Također svjedočimo sve većem gubitku zelenih površina te nepovezanosti mreže zelenih i drugih javnih površina, a što je moguće zaustaviti i ublažiti strateškim upravljanjem zelenom infrastrukturom.

Naglasak konferencije stavljen je na zdravo drveće u gradovima, za što su naročito važni pravilan odabir vrste stabala, primjereno tlo za rast, dovoljan prostor za razvoj i osobito pravilno i stručno održavanje. Andrija Majić i Goran Huljenić, magistri inženjeri urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša predstavili su europske standarde za orezivanje stabala i tehnička rješenja sadnje stabala u gradskim uvjetima, dok je o zaštiti urbanih stabala pri izvođenju građevinskih radova i ostalih radova održavanja zelenih površina govorio Damir Dramalija, predsjednik Sekcije za urbano šumarstvo Hrvatskog šumarskog društva.

Naposljetku je zaključeno kako su pred ovom komunalnom djelatnosti brojni izazovi u budućnosti koje će trebati riješiti stvaranjem kompetentnih službi, senzibiliziranjem javnosti o važnosti ove djelatnosti i uspostavom standarda stručne i tehničke osposobljenosti za izvođenje tih poslova.

Sudionici međunarodne konferencije „Varaždin Green Days“ u sklopu svog dvodnevnog boravka obišli su i varaždinske parkove i ostalo gradsko zelenilo te Gradsko groblje i Židovsko groblje. Konferencija je održana pod pokroviteljstvom Grada Varaždina i Hrvatske gospodarske komore, a domaćin i suorganizator bilo je varaždinsko komunalno poduzeće „Parkovi“.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

„Mali Beč“: Europski grad drveća 2024. je Varaždin!

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu Europskog grada drveća 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje Gradu Varaždinu i njegovim građanima, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi koja brine o održavanju gradskog zelenila.

„Varaždin Green Days“ - Ključne teme zelena infrastruktura i održavanje drveća!

U četvrtak 6. listopada u varaždinskom hotelu „Turist“ počinje konferencija „Varaždin Green Days” koja će okupiti jedinice lokalne samouprave, djelatnike hrvatskih komunalnih poduzeća i stručnjake s područja ove značajne djelatnosti, kako bi im približila novitete iz struke te omogućila razmjenu iskustava i tehničkih rješenja.

Gradu Varaždinu uručena nagrada „Europski grad drveća“

Službena potvrda o osvajanju nagrade „Europski grad drveća 2024.“ na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla je krajem travnja, a sada mu je i uručena na svečanosti u sklopu godišnje konferencije Europskog vijeća za arborikulturu, koja se ovih dana održava u Zadru. Varaždin se time našao u elitnom društvu europskih zelenih metropola nagrađenih za izvrsnost u upravljanju urbanim drvećem.

U Zadru održan 4. hrvatski stručni skup o urbanom šumarstvu

Stručni skup održan je 27. i 28. listopada u organizaciji Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskih šuma, Grada Zadar i Hrvatskog šumarskog društva - Sekcije za urbano šumarstvo uz suorganizatore Zadarsku županiju, poduzeće Nasadi d.o.o. Zadar, JU Natura Jadera, Hrvatsku komoru inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatski šumarski institut iz Jastrebarskog i Akademiju šumarskih znanosti.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER