CGO Biljane Donje: Edukacija za više od 1.500 učenika

Seminari za predstavnike jedinica lokalne samouprave i edukacija najmlađih

Jučer je u Zadru održan treći seminar za predstavnike jedinica lokalne samouprave s područja obuhvata budućeg Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje, a tvrtka Eko d.o.o. za gospodarenje otpadom Zadarske županije redovito provodi i svoj edukativno-informativni program Edukacija o korisnosti otpada za učenike osnovnih škola.

Jučer je u vijećnici Grada Zadra tvrtka Eko d.o.o. za gospodarenje otpadom Zadarske županije održala treći seminar za predstavnike jedinica lokalne samouprave s područja obuhvata budućeg Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje. Ovim seminarom nastavljeno je informiranje i educiranje lokalnih dionika o projektu izgradnje CGO-a te uspostavi cjelovitog sustava odgovornog gospodarenja otpadom u Zadarskoj i južnom dijelu Ličko-senjske županije.

Seminar na kojem je sudjelovalo 15 sudionika – predstavnici Grada Zadra, načelnici općina te predstavnici lokalnih komunalnih poduzeća – vodili su Damir Maruna, voditelj – savjetnik na području gospodarenja otpadom,  Siniša Lovrić, voditelj strojarskih projekata te Marko Zaunović, voditelj financijsko-računovodstvenih poslova iz tvrtke Eko d.o.o. Govornici su, svaki sa svog područja djelovanja, informirali prisutne o trenutnoj situaciji s postupcima javne nabave u sklopu projekta, obvezama lokalnih dionika u njegovom financiranju te budućem sustavu gospodarenja otpadom u Županiji. Seminar je moderirala Ljiljana Jurjević, voditeljica Odjela za odnose s javnošću.

Vrijednost projekta 377.326.793,56 kuna

Ovako bi za nekoliko godina trebalo izgledati područje između Zemunika Gornjeg i Biljana Donjih / Foto: Eko d.o.o.

Projekt izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje vrijedan je 377.326.793,56 kuna, a sufinanciran je sredstvima EU u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. u udjelu od 70,652 posto. U sufinanciranju sudjeluju još i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 19,348 % te Zadarska županija i gradovi i općine na području Zadarske i dijela Ličko-senjske županije s 10 %.

U sklopu provedbe Projekta do sada su, uz opsežnu dokumentaciju, potpisani Ugovor za pružanje usluge savjetovanja u odnosima s javnošću te Ugovor za pružanje tehničke pomoći nad izgradnjom CGO-a Biljane Donje, dok je postupak javne nabave Usluge nadzora nad izgradnjom CGO Biljane Donje dovršen te će njegova realizacija biti pokrenuta nakon potpisivanja Ugovora o izgradnji CGO-a. Trenutno su aktivni postupci javne nabave za izgradnju centra kao i za izgradnju te nadzor nad pretovarnim stanicama u Biogradu na Moru, Gračacu i Pagu.

Edukacija o korisnosti otpada

Osim održavanja seminara za predstavnike jedinica lokalne samouprave, tvrtka Eko d.o.o. za gospodarenje otpadom Zadarske županije redovito provodi i svoj edukativno-informativni program Edukacija o korisnosti otpada za najmlađe.

Tako je jučer gospodin Otpadić, maskota Edukacije o korisnosti otpada, posjetio najprije školu u Kruševu u kojoj je na radionici sudjelovalo 14 djece. Malim Kruševljanima jako se svidio Otpadić ili robot kako ga često zovu, dok im se ne predstavi. Otpadić se potom uputio prema Obrovcu, gdje ga je čekalo 53 djece oduševljene poklonima koje je za njih pripremila tvrtka Eko. Zadnje odredište bila je PŠ Karin i njenih 13 učenika. Tamo su pak djeca oduševila edukatoricu Mirtu Matić, ali i Otpadića.

U OŠ Obrovac, kao i u PŠ Kruševo i PŠ Karin, sudjelovali su učenici od prvog do četvrtog razreda. Spremno su prihvatili izazov pokazujući veliko znanje o tome u koju kantu ide koji otpad, a zadatak gospodina Otpadića bio je utvrditi, obnoviti i usavršiti njihovo znanje.

Educirano je više od 1.500 učenika

Više od 1.500 učenika nižih razreda osnovnih škola iz Zadarske i južnog dijela Ličko-senjske županije od početka aktualne školske godine sudjelovalo je u edukativno-informativnom programu tvrtke Eko d.o.o. – Edukacija o korisnosti otpada. U sklopu edukativnih radionica učenici su kroz zgode i nezgode Otpadića, maskote napravljene od recikliranih materijala, učili u koji spremnik odložiti koru od banane, novine, staklo i plastiku odnosno čemu služe smeđi, žuti, plavi i zeleni spremnik te kako u svom kućanstvu mogu iskoristiti ono što bi inače odbacili da naprave neku novu stvar.

Trinaestero učenika PŠ Karin oduševilo je edukatoricu Mirtu Matić, ali i Otpadića. / Foto: Eko d.o.o.

Edukativni program pokrenut je u listopadu prošle godine, a radionice u više od 20 osnovnih škola vodila je Mirta Matić, stručna suradnica za promidžbu, edukaciju i arhiv u tvrtki Eko d.o.o. za gospodarenje otpadom Zadarske županije.

Edukativne radionice se nastavljaju

„Otpad nije smeće, već sirovina koju je potrebno selektivno prikupljati, obrađivati, reciklirati te vratiti u upotrebu. Time se smanjuje količina otpada i čuvaju priroda i okoliš. Međutim, da bi se uspostavio održiv kružni sustav gospodarenja otpadom potrebna je promjena svijesti i ponašanja građana naviklih na odlaganje svog otpada u jednu kantu. A da bi se to postiglo te se građane potaknulo na odgovorno ponašanje s otpadom, potrebno je krenuti od najmanjih nogu, jer su upravo djeca ta koja, ako im se pristupi na pravi način, najbrže i najučinkovitije usvajaju poželjne navike, a stečeno znanje kasnije prenose na svoje roditelje, bake i djedove, braću i sestre i ostale prijatelje“, poručila je Ljiljana Jurjević, voditeljica Odjela za odnose s javnošću, edukaciju i arhiv tvrtke Eko d.o.o.

Edukativne radionice su tako provođene u osnovnim školama od Zadra i Neviđana do Novalje i Gospića, a do sada su u njima sudjelovali učenici iz 26 osnovnih škole, koji su za iskazano zanimanje i aktivno sudjelovanje u radionici dobili su poklon pakete tvrtke EKO d.o.o. Radionice idu dalje, a cilj je obuhvatiti sve gradove i općine iz Zadarske i južnog dijela Ličko-senjske županije koji gravitiraju budućem Centru za gospodarenje otpadom Biljane Donje.

Eko d.o.o. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER