Spremni za 55 %: Od 2035. novi automobili i kombiji bez emisija CO2

Zeleno svjetlo za uvođenje pravila o nultoj stopi emisija CO2 za nove osobne automobile i laka komercijalna vozila u 2035. godini, kao dio paketa „Spremni za 55 %“

Europski parlament je u utorak odobrio nove ciljane vrijednosti za smanjenje emisija CO2 iz novih automobila i kombija u okviru paketa „Spremni za 55 %”.

S 340 glasova za, 279 protiv i 21 suzdržanih, europarlamentarci su u utorak usvojili dogovor s Vijećem o revidiranim standardnim vrijednostima emisija CO2 za nove automobile i kombije u skladu s povećanim klimatskim ambicijama Europske unije, izvijestio je Europski parlament.

Novom uredbom udaraju se temelji za nulte emisije CO2 iz novih automobila i kombija od 2035., odnosno smanjenje emisija CO2 iz svih novih automobila i kombija u EU-u za 100 % u usporedbi s 2021. godinom. Prijelazni ciljevi smanjenja emisija za 2030. iznose 55 % za automobile i 50 % za kombije.

Nova metodologija za procjenu emisija CO2 tijekom životnog ciklusa vozila 

Europska komisija će najkasnije 2025. predložiti metodologiju za procjenu emisija CO2 tijekom cijelog životnog ciklusa automobila i kombija prodanih na tržištu EU-a i izvješćivanje o njima, prema potrebi popraćenu zakonodavnim prijedlozima. Također, do prosinca 2026. Komisija će pratiti razliku između graničnih vrijednosti emisija i stvarne potrošnje goriva i energije, podnijeti izvješće o metodologiji za prilagođavanje specifičnih emisija CO2 proizvođača i predložiti primjerene daljnje mjere. Proizvođačima koji tijekom kalendarske godine proizvedu malo vozila (od 1000 do 10.000 novih automobila ili od 1000 do 22.000 novih kombija) može se odobriti izuzeće do kraja 2035., dok oni koji registriraju manje od 1000 novih vozila godišnje imaju trajno izuzeće

Postojeći mehanizam za promicanje vozila s nultim i niskim emisijama, koji nagrađuje proizvođače koji prodaju više takvih vozila (s emisijama od 0 do 50 g CO2/km, npr. električna vozila i učinkovita hibridna vozila na punjenje) nižim ciljanim vrijednostima smanjenja emisija CO2, bit će prilagođen očekivanim trendovima prodaje. Za razdoblje od 2025. do 2029. referentna vrijednost za vozila s nultim i niskim emisijama iznosit će 25 % za nove automobile i 17 % za nove kombije, no 2030. poticaj se ukida

Uredbom je, također, predviđeno da počevši od 2025. Komisija svake dvije godine objavljuje izvješće o procjeni napretka u postizanju cestovnog prometa s nultim emisijama.

Veći doprinos cestovnog prometa za postizanje klimatske neutralnosti EU-a

„Ovom uredbom potiče se proizvodnja vozila s nultim i niskim emisijama. Ona obuhvaća ambicioznu reviziju ciljeva za 2030. i nulte emisije od 2035., što je ključno za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. Ti ciljevi pružaju jasnoću automobilskoj industriji i potiču proizvođače automobila na inovacije i ulaganja. Potrošačima će kupnja i korištenje vozila s nultim emisijama biti pristupačniji, a brže će se razviti i tržište rabljenih vozila. Tako će održivi prijevoz postati dostupan svima.” - kazao je izvjestitelj Jan Huitema (Renew, Nizozemska).

Nakon konačnog glasanja na plenarnoj sjednici, Europsko vijeće treba formalno odobriti tekst prije nego što se objavi u Službenom listu Europske unije.

Podsjetimo, Europska komisija je 14. srpnja 2021. u okviru paketa „Spremni za 55 %” predstavila zakonodavni prijedlog revizije standardnih vrijednosti emisija CO2 iz novih osobnih automobila i novih lakih gospodarskih vozila. Namjera mu je doprinijeti klimatskim ciljevima Unije za 2030. i 2050., ostvariti koristi za građane i potaknuti inovacije u području tehnologija s nultim emisijama.

Europski parlament / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER