SynRobo je učinkoviti robot za sjetvu, rezidbu i žetvu

Japanski znanstvenici razvili robota za održavanje biljaka koje se uzgajaju ispod solarnih panela

Tim japanskih znanstvenika razvio je robota koji pomaže u održavanju raznih biljaka koje rastu ispod solarnih panela. Robot je nazvan SynRobo, a dizajniran je za sjetvu, orezivanje i žetvu usjeva i to čak na gusto zasađenim površinama bez oštećenja obližnjih biljaka.

Znanstvenici se nadaju da će uz pomoć robota SynRobo potaknuti razvoj nove metode poljoprivrednog uzgoja koja spaja ljudsku i umjetnu inteligenciju te omogućuje gustu sadnju i raznolikost usjeva kako bi se potaknula i jačala bioraznolikost i minimizirao utjecaj na zemljište uz proizvodnju veće količine hrane.

 

Što je sinekokultura (Synecoculture)?

Sinekokultura (Synecoculture) stvara bogati ekosustav miješanjem i gustim uzgojem širokog raspona biljaka te maksimiziranjem korištenja ciklusa materijala kao dijela samog ekosustava, a osmislio ju je Masatoshi Funabashi, viši istraživač u Sony Computer Science Laboratories, Inc. (Sony CSL). Sinekokulturom se eliminira potreba za oranjem, gnojidbom i korištenjem pesticida koji imaju izrazito negativan utjecaj na okoliš, a budući da ova nova metoda poljoprivrednog uzgoja zahtijeva mnogo znanja o biljkama i životinjama, Sony CSL već godinama uzgaja široku paletu biljaka na više lokacija kako bi prikupio podatke o kompatibilnosti biljaka, uvjetima tla i drugim čimbenicima.

Gusta sadnja i raznolikost usjeva ipak zahtijevaju više vremena i preciznosti za njegu biljaka. Shodno tome, tim znanstvenika pod vodstvom Takuya Otanija, docenta na Sveučilištu Waseda u Tokiju, u suradnji sa Sustainergy Company i Sony CSL razvio je robota nazvanog SynRobo i dizajniranog za rad u sustavu sinekokulture. Robot može obavljati različite zadatke, za razliku od ostalih poljoprivrednih robota koji su često ograničeni na obavljanje samo jedne radnje. SynRobo je tako namijenjen za sjetvu, orezivanje i žetvu usjeva, i to na gusto zasađenim površinama ispod solarnih panela, a dizajn mu omogućuje manevriranje i pažljivo obavljanje radnji bez ometanja ili oštećenja obližnjih biljaka.

Ako mu je potrebna pomoć, SynRobom mogu upravljati i ljudi

SynRobo ima mehanizam s četiri kotača koji mu omogućuje kretanje po neravnom terenu, kao i robotsku ruku koja se rasteže i skuplja kako bi pomogla u prevladavanju prepreka. Također ima i kameru od 360° za pomoć u navigaciji poljoprivrednim područjem, dok mu alati poput škara za orezivanje pomažu u obavljanju određenih radnji. SynRobom mogu upravljati i ljudi ako mu je potrebna pomoć, navodi se u priopćenju Sveučilišta Waseda.

Osim robota SynRobo, o kojem su japanski znanstvenici objavili rad u časopisu Agriculture, tim je razvio i inovativne metode za učinkovitiju sjetvu. Oblagali su različite vrste sjemena u tlu dok sjeme nije bilo iste veličine, tako da je robot mogao sijati različito sjeme biljaka u isto vrijeme bez potrebe prilagođavanja različitim oblicima ili veličinama.

Istraživači se nadaju da će uz pomoć ovog visoko učinkovitog robota potaknuti razvoj sinekokulture i obnovljivih izvora energije, budući da ova nova vrsta poljoprivrednog uzgoja može dobro funkcionirati ispod solarnih panela. Međutim, japanski znanstvenici objašnjavaju da uz neke manje prilagodbe SynRobo može raditi i na drugim poljoprivrednim površinama.

„SynRobo može imati široku primjenu jer se njegovi alati mogu mijenjati u ovisnosti o vrstama kultura“, kazao je Takuya Otani. „Ovaj će robot pridonijeti poboljšanju prinosa po jedinici površine i povećati učinkovitost poljoprivrede.“

Prema Sony CSL-u, testiranje sinekokulture u Japanu i subsaharskoj Africi bilo je vrlo uspješno. Otani je također otkrio da Sustainergy Company planira komercijalizirati SynRobo na raznim nedovoljno iskorištenim površinama i pustinjskim lokacijama, uključujući Japan i Keniju.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

SNCF Voyageurs i Alstom predstavili izgled novog vlaka TGV INOUI

Peta generacija vlakova velikih brzina TGV oslanja se na iskustva četiri prethodne generacije, no TGV INOUI svakako redefinira udobnost putnika s posebnim vagonom prilagođenim osobama smanjene pokretljivosti, kao i novim dvokatnim vagon-restoranom. Novi vlak također ima najmanji ugljični otisak po putniku zahvaljujući povećanju putničkog prostora za 20 posto, kao i 20 posto manjoj potrošnji energije!

ADRIANO je prvi robotski „zaposlenik“ talijanske javne uprave

Gospodarska komora Rima predstavila je prvog robotskog pomoćnika talijanske javne uprave. Zove se ADRIANO i spreman je za komunikaciju s posjetiteljima Hadrijanovog hrama, povijesnog sjedišta ove važne gospodarske institucije talijanskog glavnog grada.

Autonomni robot za uništavanje korova na solarni pogon

EcoRobotix razvija autonomne robote na solarni pogon kojima se korov uništava uz učinkovitiju i održiviju upotrebu herbicida te time pomaže poljoprivrednicima pri proizvodnji zdravije hrane

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER