RAZNOŽIVO - Prvi ljubljanski festival bioraznolikosti

U Ljubljani se Međunarodni dan bioraznolikosti, 22. svibnja, obilježava festivalom Raznoživo. Festival se održava u Stritarjevoj ulici od 9 do 18 sati.

Na festivalu sudjeluju različite organizacije koje se bave zaštitom bumbara, žaba, leptira, dabrova i ptica te raznim biljkama i gljivama. Posjetitelji će na štandovima moći kupiti sjemenje autohtonih biljnih vrsta, okušati se u prepoznavanju biljaka i kukaca, prepoznavati vrste drveća po lišću te upoznati različite oblike života ispod površine zemlje, a za najmlađe posjetitelje pripremaju se posebna iznenađenja.

Festival organiziraju Grad Ljubljana, Botaničko društvo Slovenije, Centar za kartografiju faune i flore, Čmrljica - Slovensko društvo za zaštitu oprašivača, Društvo Raznolikost, Društvo za proučavanje i očuvanje leptira Slovenije, Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica, Poljoprivredni institut Slovenije, Pejzažni park Tivoli, Rožnik i Šišenski hrib, Lutra, Zavod za zaštitu prirodne baštine, Nacionalni institut za biologiju, Prirodoslovni muzej Slovenije, Sveučilište u Ljubljani, Biotehnički fakultet – Odsjek za biologiju, Zavod za zaštitu prirode Republike Slovenije i Institut za šume Slovenije.

Ovogodišnji Međunarodni dan biološke raznolikosti održava se pod sloganom „Od sporazuma do djelovanja: Obnovimo biološku raznolikost“. Ovaj slogan temelji se na Globalnom okviru za bioraznolikost iz Kunminga i Montreala (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework), usvojenom 19. prosinca 2022. na UN-ovoj Konferenciji o biološkoj raznolikosti (COP15) u Montrealu, kojim je postignut dogovor o zaštiti najmanje 30 % kopna, slatke vode i oceana na globalnoj razini do 2030. godine.

  • Pogled s Tromostovlja na Stritarjevu ulicu © Ekovjesnik

Svibanj, mjesec prirode u Sloveniji

U mjesecu svibnju održavaju se brojna događanja kojima se ističe važnost očuvanja prirode i biološke raznolikosti.

  • 20. svibnja – Svjetski dan pčela
  • 21. svibnja – Europski dan mreže Natura 2000
  • 22. svibnja – Međunarodni dan bioraznolikosti
  • 24. svibnja – Europski dan parkova
  • 22. do 28. svibnja – Tjedan šuma

Grad Ljubljana stoga poziva Ljubljančanke i Ljubljančane na neka od navedenih događanja koja se održavaju u svibnju ove godine.

Botanički vrt Sveučilišta u Ljubljani u ponedjeljak 22. svibnja poziva građane Ljubljane na šetnju Botaničkim vrtom, gdje se mogu vidjeti biljke iz različitih dijelova Slovenije te upoznati iznimna raznolikost slovenske flore. Osim toga, građani mogu vidjeti slovenske endeme, među kojima je i Hladnikova vučina (Scopolia carniolica f. hladnikiana). Žutu verziju otkrio je Franc Hladnik, prvi ravnatelj Zavičajne flore – Botaničkog vrta Sveučilišta u Ljubljani.

Dana 26. svibnja održat će se edukativna šetnja do pojedinih močvara u Pejzažnom parku Tivoli, Rožnik i Šišenski hrib. Tom prilikom posjetit će se dolina Mali Rakovnik u kojoj se nalazi rezervat prirode Mali Rožnik koji karakterizira mozaik bujičnih usjeka, šuma i močvara. Posebni životni uvjeti i prilagođeni režim gospodarenja omogućuju nastanjivanje nekoliko ugroženih vrsta organizama i životnih zajednica - među njima i onih koje postoje samo u Sloveniji.

U nedjelju 28. svibnja ljubitelji ptica mogu se pridružiti promatranju ptica u Gradskom parku Tivoli u suradnji s Društvom za promatranje i proučavanje ptica Slovenije. U šetnji parkom građani će se moći upoznati s vrstama ptica koje žive u gradu, njihovom prilagodbom na život u gradu te s mjerama koje svaki građanin može poduzeti za zaštitu ptica u svojoj okolici.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Uz brošuru „Vrtovi koji zuje“ krenite u sadnju biljaka za oprašivače!

U brošuri se predstavljaju biljke za oprašivače koje možete saditi u vašem vrtu, objašnjava se važnost dostupnosti cvijeća kroz čitavu sezonu i kako odabirom biljaka možete pomoći oprašivačima da se nose s klimatskim promjenama. Također, navodi se i kako već ove jeseni sami možete sakupiti sjemenke divljeg cvijeća.

Počela provedba projekta Cro Buzz Klima

U srijedu 11. svibnja na pilot površinama u zagrebačkom parkovima Maksimir, Ribnjak i Rokov perivoj postavljene su informativne table kojima su označeni dijelovi travnatih površina pod smanjenim režimom košnje – svega jednom ili četiri puta godišnje. Ova aktivnost realizirana je u sklopu projekta Cro Buzz Klima - Divlji oprašivači Hrvatske i prilagodba klimatskim promjenama.

Zašto su u dva zadarska parka namjerno ostavljene nepokošene površine?

Javna ustanova Natura Jadera i komunalna tvrtka Nasadi d.o.o. Zadar provode aktivnost „Neka parkovi zazuje“ s ciljem podizanja svijesti o važnosti oprašivača. U Perivoju Vladimira Nazora i Perivoju Vrulje namjerno su ostavljene manje nepokošene površine čime je osigurana cvatnja divljeg cvijeća potrebnog za prehranu raznolikih „zujalica“, vrijednih oprašivača.

Divlji oprašivači pomažu očuvanju livada

Zabadaf nam se či'matule, čmele i muhe zgubimo!“, apelira Ivana Rojko, biologinja i voditeljica centara za posjetitelje u Međimurskoj prirodi – Javnoj ustanovi za zaštitu prirode.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER