CS3 predviđa topliju zimu u većem dijelu Europe s natprosječnim količinama oborina

Objavljena sezonska prognoza Službe za klimatske promjene Copernicus (C3S)

Služba za klimatske promjene Copernicus (C3S) redovito objavljuje sezonske prognoze koje se temelje na podacima iz nekoliko najsuvremenijih sustava za sezonsko predviđanje.

Predviđanja i dalje ukazuju na daljnje jačanje aktualnog El Niña, koji će vjerojatno dosegnuti vrhunac krajem ove godine, ističu u Službi za klimatske promjene Copernicus. Nesigurnost u prognozi za zimu u Europi je velika, s niskom razinom slaganja među prognozama pojedinih modela. Stoga se predviđa da će zima u cjelini biti toplija od prosjeka u većem dijelu Europe, a u mnogim dijelovima kontinenta moguće su i natprosječne količine oborina.

Sezonske prognoze Službe za klimatske promjene Copernicus (C3S) temelje se na podacima koji pokrivaju vremensko razdoblje od šest mjeseci i ažuriraju se svakog mjeseca, odnosno 10. dana u mjesecu. Grafički prikazi sastoje se od karata ili vremenskih serija za niz prognoziranih varijabli kao što su temperatura zraka i površine mora, atmosferska cirkulacija i oborine.

Ljeto 2023. u Europi obilježili veliki sezonski kontrasti

Lipanj je bio vruć i suh u sjevernoj Europi i hladniji od prosjeka u južnoj Europi. Srpanj i kolovoz bili su hladniji i vlažniji od prosjeka u sjevernoj Europi, dok su južna (srpanj) i jugozapadna (kolovoz) Europa doživjeli ekstremne toplinske valove i šumske požare. Ovi kontrasti doveli su do toga da je sezona bila toplija od prosjeka, ali ne i rekordna za sezonu i kontinent u cjelini. Naime, ljeto 2023. bilo je u cijelosti peto najtoplije u povijesti mjerenja na europskom kontinentu.

Prosječna europska temperatura za ljeto (lipanj-kolovoz) iznosila je 19,63 °C, što je s 0,83 °C iznad prosjeka. Sezonske prosječne temperature bile su većinom iznad prosjeka 1991.-2020. za veći dio kontinenta, dok su samo u dijelu zapadne Rusije zabilježene ispodprosječne vrijednosti. Postotak dana s maksimalnim temperaturama iznad 90. percentila bio je viši od prosjeka, a uvjeti toplinskog vala pojavili su se na velikim područjima, s velikim kontrastima između mjeseci i cijele regije. U velikim dijelovima južne Europe zabilježena su dva tjedna „vrlo jakog“ toplinskog stresa, što odgovara osjetu temperature između 38 i 46 °C. Neka su područja, poput južne Španjolske, ovoj razini toplinskog stresa bila izložena i do 60 dana.

  • Anomalije globalne prosječne površinske temperature zraka (°C) za mjesec rujan od 1940. do 2023.godine u odnosu na 1991. – 2020. Izvor podataka: ERA5 © Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Prema podacima koje je Služba za klimatske promjene Copernicus objavila prošlog tjedna, rujan 2023. bio je dosad najtopliji rujan zabilježen na globalnoj razini, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 16,38 °C ili 0,93 °C iznad prosjeka za rujan 1991.-2020. i 0,5 °C iznad temperature prethodnog najtoplijeg rujna 2020. godine. Rujan 2023. bio je ujedno oko 1,75 °C topliji od predindustrijskog prosjeka za razdoblje 1850.–1900. godine, a zabilježena je i najviša temperaturna anomalija u bilo kojoj godini u skupu podataka ERA5 koji seže do 1940. godine.

S.F. / Ekovjesnik

 

Copernicus je sastavnica svemirskog programa Europske unije, financiranog od strane EU, i njezin je vodeći program za promatranje Zemlje, koji djeluje kroz šest tematskih usluga: atmosfera, klimatske promjene, hitne situacije, kopno, more i sigurnost. Isporučuje besplatno dostupne operativne podatke i usluge pružajući korisnicima pouzdane i ažurne informacije vezane uz naš planet i njegov okoliš. Program koordinira i upravlja Europska komisija, a provodi se u partnerstvu s državama članicama, Europskom svemirskom agencijom (ESA), Europskom organizacijom za korištenje meteoroloških satelita (EUMETSAT), Europskim centrom za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF), Agencije EU i Mercator Ocean, među ostalima.

 

Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF) upravlja dvjema uslugama iz EU-ova programa za promatranje Zemlje Copernicus: Copernicus službom za nadzor atmosfere (CAMS) i Copernicus službom za klimatske promjene (C3S). Također pridonosi Copernicus službi za upravljanje hitnim slučajevima (CEMS), koju provodi Zajedničko istraživačko vijeće EU (JRC). ECMWF je neovisna međuvladina organizacija koju podržava 35 država. To je i istraživački institut i operativna služba koja radi 24 sata dnevno, proizvodi i distribuira numerička vremenska predviđanja svojim državama članicama. Ovi su podaci u potpunosti dostupni nacionalnim meteorološkim službama u državama članicama. Postrojenje superračunala (i pridružena arhiva podataka) u ECMWF-u jedno je od najvećih te vrste u Europi i države članice mogu koristiti 25 % njegovog kapaciteta za vlastite potrebe.

 

VEZANE VIJESTI

Zieglergasse postaje prva bečka ulica prilagođena klimatskim promjenama

S ciljem smanjenja utjecaja efekta toplinskih otoka gradska uprava austrijskog glavnog grada odlučila je provesti pilot projekt u jednoj od ulica sedmog bečkog okruga kako bi tamošnjem stanovništvu olakšala život u vrućim ljetnim mjesecima. Bečka ulica Zieglergasse postat će tako prva ulica s mogućnošću regulacije temperature zraka čime će se značajno povećati kvaliteta života lokalnih stanara.

Temperaturne anomalije bez presedana! 2023. na putu da postane najtoplija godina u povijesti mjerenja!

Nakon najtoplijeg kolovoza, s temperaturama 0,7 °C iznad prosjeka 1991.-2020., i najtoplijeg ljeta (lipanj – kolovoz), najnoviji podaci Službe za klimatske promjene Copernicus pokazuju da je rujan 2023. bio dosad najtopliji rujan na globalnoj razini, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 16,38 °C ili 0,93 °C iznad prosjeka za rujan 1991.-2020. i 0,5 °C iznad temperature prethodnog najtoplijeg rujna 2020. godine.

Copernicus (C3S): Ljeto 2022. najtoplije zabilježeno u Europi

Kako ističe Freja Vamborg, viša znanstvenica u Copernicusovoj službi za klimatske promjene, podaci Copernicusove službe za klimatske promjene (C3S) pokazuju da u Europi nismo imali samo rekordne temperature u kolovozu, već i tijekom cijelog ljeta. Prethodni ljetni rekord star je samo godinu dana!

Srpanj 2023.: Globalne temperature zraka i oceana dosegle nove rekorde

Prema najnovijem mjesečnom biltenu Copernicus službe za klimatske promjene potvrđeno je da je globalna prosječna temperatura za srpanj 2023. bila viša nego u bilo kojem prethodnom srpnju. Globalne prosječne temperature površine mora istovremeno su bile 0,51 °C iznad prosjeka referentnog razdoblja 1991.-2020.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER