Kod Kostrene se pojavila riba koja nije uobičajeni stanovnik Jadrana

Primijećena je već nekoliko puta

Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu objavio je na svojoj Facebook stranici fotografije ribe koja se prvi put pojavila u Jadranskom moru. Riječ je o vrsti Acanthurus monroviae koja inače nastanjuje istočni Atlantski ocean, od južnog Maroka do Angole.

Nakon 1987. godine počela se pojavljivati i u Sredozemnom moru, te je s vremenom narastao broj nalaza ove vrste do te mjere da se pretpostavlja da u južnom dijelu ima stalnu populaciju. Nedavno je pronađena čak i na Krimu u Crnom moru, kažu iz Instituta.

Riba kirurg (Acanthurus monroviae) inače nastanjuje istočni Atlantski ocean, od južnog Maroka do Angole, objavio je Institut za oceanografiju i ribarstvo. „Nakon 1987. godine počela se pojavljivati i u Sredozemnom moru te je s vremenom narastao broj nalaza ove vrste do te mjere da se pretpostavlja da u južnom dijelu ima stalnu populaciju. Nedavno je pronađena čak i na Krimu u Crnom moru“, navode u Institutu.

Ove godine riba kirurg primijećena nekoliko puta na području Kostrene

„Naravno, ne možemo donositi zaključke kako su se ove ribe našle u okolici Rijeke, trenutačno samo možemo reći da u našem moru pliva riba koja u njemu nikada prije nije primijećena“, dodaju u Institutu.

Riba kirurg hrani se uglavnom biljnom hranom, ali ponekad zna pojesti i sitne beskralježnjake. Naraste do 45 cm dužine.

„U slučaju da vidite ovu ribu, molimo vas da nam javite, a ako vam se nađe u ulovu, molimo vas da je sačuvate za daljnju analizu, to bi nam bilo od velike koristi“, poziva Institut i zahvaljuje građanima na dosadašnjim dojavama.

 

VEZANE VIJESTI

Počela provedba projekta BivalveSPEECH

Ovog tjedna u Splitu je održan početni sastanak projekta BivalveSPEECH koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Projekt punog naziva „Sklerokronologija školjkaša – saznanja iz prošlosti o ekologiji i okolišu za buduće zdravlje obalnih ekosustava“ („Bivalve Sclerochronology – lessons from Past Ecology and Environments for the future Coastal ecosystem Health“) počeo se provoditi krajem 2024. godine.

Institut za oceanografiju i ribarstvo: Invazija vatrenjače na Jadran se nastavlja

Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun (Pterois miles) je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosustave. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama te brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja, izvijestili su iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

Zaštitita Jadrana: Projektom ALIENA protiv širenja invazivnih vrsta

Znanstvenici IRB-ovog Centra za istraživanje mora u Rovinju sudjeluju u Interreg projektu ALIENA, čiji je cilj zaštititi Jadransko more od stranih invazivnih vrsta. Konferencijom održanom 14. svibnja u Bariju obilježen je početak projekta koji će trajati sljedeće dvije i pol godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER