Upozorenje znanstvenika: Jadransko more sve toplije i slanije!

Jadransko more poznato je po svojoj ljepoti i bioraznolikosti, no klimatske promjene mogle bi na naše more imati dalekosežne posljedice

Dr. sc. Natalija Dunić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu kazala je za HRT kako projekcije pokazuju da do kraja ovog stoljeća možemo očekivati porast temperature Jadranskog mora i do tri stupnja.

„Nedavno smo radili istraživanje prodiranja mora u dolinu rijeke Neretve i ono što smo zamijetili je to da se ne zaustavlja do određene točke. Mjerili smo od ušća rijeke Neretve sve do Metkovića i more je bilo slano, odnosno rijeka je bila slana u pridnenim slojevima sve do Metkovića“, rekla je dr. sc. Natalija Dunić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

„Riječ je o delti Neretve, što znači da slano more prodire isto tako u poljoprivredna područja i može smanjiti poljoprivredu na tom području“, objasnila je dr. sc. Dunić.

„Ono što je alarmantno je da uslijed svih ovih promjena koje imamo, posebice zbog globalnog zatopljenja, kako diljem svijeta, tako već i u Jadranu na vrlo dubokim slojevima mora već desetak godina primjećujemo da temperatura mora raste. Projekcije kažu da do kraja ovog stoljeća možemo slobodno očekivati porast temperature čak do tri stupnja, već i na površini mora. Kako će to biti u dubinama tek možemo nagađati, no sigurna sam da će porasti temperatura i u dubljim slojevima mora“, zaključila je dr. sc. Natalija Dunić.

Dodala je kako se ova pojava mora sustavno pratiti i napraviti što je više moguće da se prilagodimo toj promjeni „koja je tu i koja, nažalost, neće otići“.

Razgovor s dr. sc. Natalijom Dunić možete pogledati putem sljedeće poveznice.

  • HRT / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Počela provedba projekta BivalveSPEECH

Ovog tjedna u Splitu je održan početni sastanak projekta BivalveSPEECH koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Projekt punog naziva „Sklerokronologija školjkaša – saznanja iz prošlosti o ekologiji i okolišu za buduće zdravlje obalnih ekosustava“ („Bivalve Sclerochronology – lessons from Past Ecology and Environments for the future Coastal ecosystem Health“) počeo se provoditi krajem 2024. godine.

Jadran, nikad slaniji?

Hrvatski tim znanstvenika je u suradnji s talijanskim kolegama objavio najnovije rezultate istraživanja koji ukazuju na dosad nezabilježene vrijednosti saliniteta Jadrana.

Zaštitita Jadrana: Projektom ALIENA protiv širenja invazivnih vrsta

Znanstvenici IRB-ovog Centra za istraživanje mora u Rovinju sudjeluju u Interreg projektu ALIENA, čiji je cilj zaštititi Jadransko more od stranih invazivnih vrsta. Konferencijom održanom 14. svibnja u Bariju obilježen je početak projekta koji će trajati sljedeće dvije i pol godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER