Pod okriljem sezone lova ilegalno ubijanje prepelica u krivolovu

Karta otkriva lokacije ilegalnog pokolja 160 000 prepelica!

Partnerstvo nevladinih udruga iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Albanije, koje zajednički rade na očuvanju ptica selica na Jadranskom preletničkom putu, predstavilo je kartu s označenim mjestima krivolova prepelica na Balkanu.

Počela je sezona lova na prepelice u mnogim državama na Balkanskom poluotoku. Nažalost, pod okriljem sezone lova odvija se i ilegalno ubijanje prepelica u krivolovu. Diljem Balkana koristi se ista ilegalna metoda: krivolovci noću postavljaju elektronske odašiljače zvuka na livadama, poljima ili pašnjacima kako bi namamili cijela jata prepelica koja sele na svoja zimovališta u Afriku. Ujutro krivolovci dolaze na polja puna namamljenih prepelica i započinju pokolj.

Korištenjem ilegalnih uređaja za dozivanje, krivolovci dozovu deset puta više jedinki i tako ubiju daleko više ptica nego što bi to učinili u prirodnim uvjetima. Prema procjenama, svake godine samo na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Albanije ilegalno strada najmanje 160 000 prepelica. To je otprilike 2,5-3 posto ukupne europske populacije te vrste koja već pokazuje negativan populacijski trend. 

Elektroničke vabilice zabranjene su u većem dijelu svijeta

Nažalost, ilegalne metode namamljivanja elektroničkim uređajima za dozivanje još uvijek su uobičajene u južnoj Europi. Partnerstvo nevladinih udruga iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Albanije, koje zajednički rade na očuvanju ptica selica na Jadranskom preletničkom putu, predstavilo je kartu s označenim mjestima gdje je otkriven krivolov prepelica na Balkanu.

„Broj prepelica u Europi desetkovan je tijekom posljednjih nekoliko desetljeća zbog gubitka staništa i ilegalnog ubijanja na Balkanu i Mediteranu. Intenzitet elektroničkih vabilica koji se koriste na Balkanu ukazuje na to da se velik dio populacije ove ptice selice ubija radi sporta i opskrbe crnog tržišta u Italiji”, kaže Boleslaw Slocinski iz Bioma (Birdlife Croatia).

„Ilegalno ubijanje prepelica na Balkanu nije samo lokalni problem, već i europski", rekla je dr. Justine Vansynghel, voditeljica projekta za očuvanje ptica selica pri EuroNaturu, njemačkoj nevladinoj organizaciji za očuvanje prirode. „Vrsta je postala rijetka u svom sjevernom području rasprostranjenja zbog intenziviranja poljoprivrede. Stradavanje uzrokovano ilegalnim ubijanjem na migracijskoj ruti duž jadranskog preletničkog puta mogao bi dovesti do kolapsa srednjoeuropskih populacija prepelica“, rekla je dr. Vansynghel.

Zbog bolje prevencije u Hrvatskoj primijećen pad krivolova

„Nezakonitim ubijanjem prepelica pomoću vabilica prvenstveno se bave lovno-turističke agencije i lovačka društva koja organiziraju lov na prepelice za strane lovce. Često otvoreno reklamiraju neograničene mogućnosti lova za svoje klijente“, kaže Tibor Mikuška iz Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode. „Nadalje, posjedovanje i prodavanje uređaja za dozivanje nije protuzakonito te se otvoreno reklamira na web-shopovima, čime je onemogućeno učinkovito uklanjanje vabilica s terena”, dodaje.

„Mjesta krivolova uglavnom se ponavljaju. Jednom kada otkrijemo uređaj za dozivanje, možemo se praktički vraćati svaki tjedan i prijavljivati takve ​​uređaje uvijek iznova”, kaže Sandra Jovanović iz BPSSS (Birdlife Serbia). „U zadnje dvije godine ilegalno ubijanje prepelica u Srbiji čak je eskaliralo, moguće zbog bolje prevencije u Hrvatskoj, gdje se primijetio pad krivolova”.

 

  • Odašiljači zvuka © Udruga BIOM

„Slabi kapaciteti izvršnih tijela i male kazne predviđene za počinitelje krivolova prepelica stalni su problemi u Crnoj Gori. Crnogorska Vlada planira pripremiti i provesti Nacionalni akcijski plan protiv nezakonitog ubijanja ptica. Provedbom plana i u drugim državama Balkana, nadamo se da ćemo sljedećih godina imati puno bolju situaciju po pitanju zaštite prepelica u regiji", kaže Marija Lekić iz Centra zaštitu i istraživanje ptica (CZIP) Crne Gore.

Partnerstvo hitno poziva lovačku zajednicu na nultu toleranciju prema protuzakonitom ubijanju te da prijavi nadležnim tijelima nezakonito ubijanje ptica vabilicama. Lokalne zajednice pozivaju se da, kada ih primijete, vabilice prijave policiji pozivom na 112. Policija bi se trebala uhvatiti u koštac s nezakonitim ubijanjem ptica, a pravosuđe podržati borbu protiv zločina nad divljim životinjama u okviru svoje struke i primjerenim kaznama za kriminalce.

Korištenje vabilica je kazneno djelo

Problem krivolova na prepelicu obuhvaća ne samo Hrvatsku, već i zemlje Balkana. U svakoj susjednoj državi korištenje vabilica je kazneno djelo. U Hrvatskoj kazneno djelo protuzakonitog lova opisuje članak 204. Kaznenog zakona RH, u Srbiji članak 276. Krivičnog zakonika Republike Srbije, u Bosni i Hercegovini članak 319. Krivičnog zakona FBiH (odnosno članak 392. Krivičnog zakonika RS), u Crnoj Gori članak 325. Krivičnog zakonika CG. U Italiji iz koje dolazi većina gostiju na krivolov prepelice također - članak 157. Codice penale.

Ukoliko primijetite korištenje elektroničke vabilice obavijestite policiju na 112!

 

VEZANE VIJESTI

„Mali Beč“: Europski grad drveća 2024. je Varaždin!

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu Europskog grada drveća 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje Gradu Varaždinu i njegovim građanima, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi koja brine o održavanju gradskog zelenila.

2019. godina proglašena je godinom prepelice

Udruga Biom i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode (HDZPP) proglasile su 2019. godinu „Godinom prepelice“. Obje udruge provode aktivnosti zaštite prepelice koje su prije svega usmjerene na sprečavanju krivolova. Procjenjuje se da u krivolovu godišnje strada minimalno 40.000 prepelica,  ali stvarni broj je vjerojatno veći.

Crni kolovoz za ptice

Novim pravilnikom o lovostaju koji ponovno predviđa da sezona lova na prepelice počinje u kolovozu tijekom njihovog razmnožavanja, Hrvatska nastavlja kršiti europske i hrvatske propise o zaštiti ptica, upozorava Udruga BIOM.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER