Ružičnjak Vječnog Grada tradicionalno se otvara povodom jesenske cvatnje

Roseto Comunale di Roma | Jedinstvena botanička zbirka s oko 1200 vrsta ruža svakog proljeća otvara se povodom rođendana grada Rima

Brojni Rimljani i posjetitelji iz cijelog svijeta ponovno će se moći diviti ovoj jedinstvenoj botaničkoj zbirci i to svakog dana od četvrtka 24. listopada do nedjelje 10. studenog 2024.

Tijekom 18 dana Rimljani i turisti moći će se diviti jesenskom cvatu suvremenih i starih sorti jedne od najprestižnijih botaničkih zbirki ruža. Jesenska cvatnja ruža pruža dodatnu priliku za posjet ružičnjaku koji je jedinstven u svijetu po svom položaju s pogledom na Circus Maximus i botaničkoj zbirci koju čini oko 1200 sorti ruža iz cijelog svijeta.

Čuveni Roseto Comunale di Roma prostire se na površini od oko 10 000 četvornih metara, a podijeljen je u dva dijela. U većem se nalazi zbirka ruža, dok je manji namijenjen prestižnom međunarodnom natjecanju uzgajivača novih sorti ruža „Premio Roma per le Nuove Varietà“, čije će se 83. izdanje održati u svibnju sljedeće godine. Rimska nagrada za nove sorte ruža prvi je put dodijeljena 1933. godine, a natjecanje je drugo najstarije na svijetu – nakon onog u pariškom botaničkom vrtu Parc de Bagatelle, koje se održava od 1907. godine.

  • Roseto Comunale di Roma © Maryam Sarafrazi | Unsplash

Zbirka se svake godine obogaćuje novim sortama ruža i predstavlja posebno vrijednu baštinu o kojoj se svakodnevno brinu rimski gradski vrtlari. Među najzanimljivijim sortama ruža izdvajaju se Rosa Chinensis Virdiflora sa zelenim laticama i Rosa Chinensis Mutabilis, čije boje variraju tijekom vremena, kao i žuta Rosa Foetida s mirisom koji neki smatraju nepoželjnim.

Ružičnjak će ove jeseni biti otvoren za javnost svakog dana od četvrtka 24. listopada do nedjelje 10. studenog 2024. i to od 8:00 do 17:00 sati. Posjet je besplatan, a u ružičnjak se ulazi iz ulice Via di Valle Murcia.

Osim u ljepotama ruža, posjetitelji ružičnjaka smještenog na padinama Aventina mogu uživati u veličanstvenom pogledu na Circus Maximus i Palatin, središnji od sedam rimskih brežuljaka i jedan od najstarijih dijelova grada.

 

  • Roseto Comunale di Roma © Turismo Roma

Prostor na kojem se danas nalazi Roseto Comunale di Roma bio je posvećen cvijeću još od 3. stoljeća pr. n. e. Rimski povjesničar Tacit (lat. Publius Cornelius Tacitus) u svojim Analima spominje hram posvećen božici Flori, u čiju su se čast u Circusu Maximusu održavale proljetne svetkovine - floralije.

Do kraja 16. stoljeća ovaj dio Rima bio je prekriven povrtnjacima i vinogradima, a 1645. godine ovdje je nastao Židovski vrt (l'Orto degli Ebrei) s malim grobljem židovske zajednice koje je 1934. preseljeno na rimsko groblje Verano. Od tog vremena ovaj prostor bio je namijenjen za uređenje parka, a kako je prvi rimski ružičnjak na uzvisini Oppio na Eskvilinu iz 1932. godine stradao u Drugom svjetskom ratu, ovdje je 1950. otvoren novi Gradski ružičnjak. U znak zahvalnosti rimskoj židovskoj zajednici koja je omogućila uređenje ružičnjaka na svetom mjestu, staze koje dijele cvjetne gredice uređene su u obliku menore, sedmerokrakog svijećnjaka kao simbola judaizma.

  • Roseto Comunale di Roma © Konrad Koller / Unsplash

Nedaleko od Gradskog ružičnjaka nalazi se i poznati rimski Vrt naranči (Giardino degli Aranci), službenog naziva Parco Savello, iz kojeg se pruža jedan od najljepših panoramskih pogleda na Vječni Grad i kupolu bazilike sv. Petra u daljini. Park je podignut 1932. godine prema nacrtu arhitekta Raffaelea De Vica i to na mjestu tvrđave koju je krajem 13. stoljeća u blizini crkve Santa Sabina sagradila obitelj Savelli.

Sljedećeg proljeća rimska kolekcija ruža ponovno će se moći posjetiti u ponedjeljak 21. travnja 2025. i to na 2778. rođendan grada Rima (2778° Natale di Roma).

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Studio Labics pobijedio na međunarodnom natječaju za redizajn područja carskih foruma u Rimu

Trajanova tržnica - Muzej carskih foruma (Mercati di Traiano - Museo dei Fori Imperiali) bio je idealan prostor za predstavljanje pobjedničkog idejnog rješenja za reorganizaciju središnjeg rimskog arheološkog područja i stvaranje nove arheološke šetnice na području carskih foruma. Na natječaju raspisanom početkom listopada prošle godine pobijedio je rad rimske arhitektonske tvrtke Studio Labics koju vode Maria Claudia Clemente i Francesco Isidori.

Prvi dio obnovljenog rimskog trga Piazza Augusto Imperatore otvorit će se do kraja godine

Prva faza obnove trga oko drevnog Augustovog mauzoleja, posljednjeg počivališta prvog rimskog cara, trebala bi se prema najavi gradonačelnika Roberta Gualtierija završiti do kraja ove godine. Mauzolej će biti okružen pješačkim stazama i zelenilom te povezan s trgom i okolnim ulicama širokim stepenicama koje će stvarati izravnu vezu između razine suvremenog i povijesnog grada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER