15 vodećih europskih stručnjaka traže veća ulaganja u istraživanja i inovacije

Neovisni stručnjaci pozivaju na veća ulaganja kako bi se ojačao vodeći položaj Europe u području istraživanja i inovacija

Potrebna su izvrsnija istraživanja, učinkovite inovacije i rastuća tehnološka poduzeća kako bi Europa postala globalno konkurentnija, sigurnija i održivija. To je jedna od dvanaest preporuka stručnjaka koje su predstavljene Europskoj komisiji za jačanje programa EU-a Obzor Europa.

„Tijekom proteklih 40 godina istraživanje i inovacije koje financira EU doveli su do velikih znanstvenih otkrića, otkrića u ključnim tehnologijama, znatne gospodarske vrijednosti i rješenja za pitanja koja su važna građanima. Budući da nastojimo poboljšati Obzor Europa, naš program za istraživanja i inovacije, te pripremiti teren za još učinkovitije, jednostavnije i usmjerenije europske politike istraživanja i inovacija, iskorištavajući puni potencijal Europe i raznoliku bazu talenata, potrebni su nam stroga analiza i čvrsti dokazi. Uvjerena sam da će ovo izvješće potaknuti smislenu raspravu među svima koji dijele našu viziju snažne Europe koja podupire odvažne i briljantne ideje i donosi vrijednost svojim građanima.“ – poručila je Iliana Ivanova, povjerenica Europske komisije za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade.

Preporuke je sastavila neovisna skupina od 15 vodećih stručnjaka kojom je predsjedao Manuel Heitor, bivši portugalski državni tajnik za znanost, tehnologiju i visoko obrazovanje. Njihovo izvješće pod nazivom „Uskladi se, djeluj, ubrzaj: istraživanje, tehnologija i inovacije za poticanje europske konkurentnosti”, ističe europsku dodanu vrijednost okvirnog programa EU-a za istraživanje i inovacije te iznosi sljedećih dvanaest preporuka:

  1. Usvojiti pristup na svim razinama uprave kako bi se istraživanje i inovacije uskladili sa strategijom EU-a za konkurentnost i čisto, digitalno gospodarstvo.
  2. Jačanje globalne konkurentnosti Europe poticanjem učinkovitih istraživanja, inovacija i rastućih poduzeća putem snažnijeg okvirnog programa.
  3. Ostvariti europsku dodanu vrijednost s pomoću portfelja djelovanja usmjerenih na konkurentnu izvrsnost, industrijsku konkurentnost, društvene izazove i snažan istraživački i inovacijski ekosustav.
  4. Uspostaviti eksperimentalnu jedinicu za pokretanje disruptivnih inovacijskih programa s brzim mogućnostima financiranja, kao što su inicijative po uzoru na ARPA-u.
  5. Jačanje konkurentne izvrsnosti proširenjem financiranja za Europsko istraživačko vijeće, Europsko vijeće za inovacije i aktivnosti Marie Skłodowska-Curie kako bi se privukli vrhunski talenti.
  6. Osnivanje Vijeća za industrijsku konkurentnost i tehnologiju kako bi se povećala ulaganja u industrijska istraživanja i inovacije te osigurala relevantnost za stratešku autonomiju.
  7. Osnivanje Vijeća za društvene izazove radi rješavanja ključnih društvenih pitanja, usklađivanja sa strateškim prioritetima EU-a i suradnje s filantropijom i civilnim društvom.
  8. Izgraditi uključiv i privlačan ekosustav istraživanja i inovacija u EU-u osiguravanjem dugoročnih ulaganja, poticanjem sveučilišnih saveza i poticanjem zajedničkih ulaganja država članica.
  9. Pojednostavniti program smanjenjem administrativnog opterećenja, prihvaćanjem prilagodljivog financiranja i pojednostavnjenjem postupaka podnošenja zahtjeva.
  10. Razviti program javne nabave inovativnih rješenja kako bi se s pomoću rješenja koja se temelje na potražnji potaknulo industrijsko širenje.
  11. Pristupiti međunarodnoj suradnji s razrađenom strategijom, prilagođavajući partnerstva posebnim područjima i globalnim geopolitičkim pitanjima.
  12. Optimizacija tehnoloških inovacija s dvojnom namjenom odvojenim upravljanjem civilnim i vojnim programima istraživanja i razvoja, iskorištavanjem koristi za nacionalnu sigurnost i civilne potrebe.

Nadovezujući se na navedene preporuke, neovisni stručnjaci pozivaju na veći, usmjereniji i zaštićeniji proračun. Prema njihovoj analizi, tim bi se ulaganjem Europa pozicionirala kao predvodnik u međunarodnoj suradnji i upravljanju u području istraživanja i inovacija.

Skupina od 15 stručnjaka iz cijele Europe iz različitih područja u prosincu 2023. dobila je zadatak da Komisiji pruži konkretne preporuke o tome kako kratkoročno i dugoročno poboljšati program EU-a za istraživanje i inovacije. Preporuke se temelje na opsežnim savjetovanjima s dionicima te širokom skupu dokaza i analiza, uključujući vanjske studije.

Europska komisija / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Počela provedba projekta BivalveSPEECH

Ovog tjedna u Splitu je održan početni sastanak projekta BivalveSPEECH koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Projekt punog naziva „Sklerokronologija školjkaša – saznanja iz prošlosti o ekologiji i okolišu za buduće zdravlje obalnih ekosustava“ („Bivalve Sclerochronology – lessons from Past Ecology and Environments for the future Coastal ecosystem Health“) počeo se provoditi krajem 2024. godine.

Udruživanje snaga s poduzetničkim kapitalom za potporu deep tech inovacijama u Europi

Europska komisija jučer je pokrenula mrežu pouzdanih ulagača koja okuplja skupinu ulagača koji su spremni zajedno s EU-om ulagati u inovativna deep tech poduzeća u Europi. Unija ulaže iz Fonda Europskog vijeća za inovacije (EIC), koji je dio programa EU-a za istraživanja i inovacije Obzor Europa.

Lisabon je Europska prijestolnica inovacija za 2023. godinu

Nagrade za europsku prijestolnicu inovacija (iCapital) dodjeljuju se europskim gradovima koji najbolje promiču inovacije u svojim zajednicama. Ovogodišnji dobitnici glavnih nagrada su portugalski Lisabon i švedski Linköping.

Torino i Braga dobitnici Nagrade za europsku prijestolnicu inovacija

Europska komisija objavila je dobitnike Nagrade za europsku prijestolnicu inovacija 2024.–2025. (iCapital), kojom se obilježava desetljeće odavanja priznanja europskim gradovima predvodnicima u pronalaženju inovativnih rješenja za svoje građane.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER