Kod Senja stradala dva ćelava ibisa

Dva ćelava ibisa (Geronticus eremita) stradala su od elektrokucije kod Senja, izvijestili su iz Udruge Biom.

Ovaj tragičan događaj još jednom naglašava važnost mitigacije opasnih stupova elektroenergetske mreže, kao jednog od prioriteta za sigurne preletničke puteve ptica.

Skupina od 12 ćelavih ibisa (Geronticus eremita) iz programa reintrodukcije koji provodi austrijska organizacija Waldrapp Team preletjela je kroz Hrvatsku u razdoblju od 28. listopada do 30. listopada. Prvo utočište ptice su pronašle kod Bjelovara, a druge noći u području iznad Senja gdje su dvije mlade ptice iz ove skupine – Sitara i Brie – stradale od strujnog udara na stupu srednjenaponske mreže, ističu u Udruzi Biom.

Waldrapp Team, s kojim Udruga Biom surađuje na praćenju preleta ćelavih ibisa od kraja 2019. godine, kontaktirao je Biomov tim u trenutku njihovog ulaska u Hrvatsku. „One su kroz Moslavinu i Bosnu odletjele prema Velebitu. Tamo su zajedno spavale kod jednog gospodarstva u Senjskoj Dragi. Pripremajući se za daljnji put dva su ibisa sletjela na stup srednjenaponske mreže. Izgleda da su te dvije ptice zajedno zatvorile strujni krug i došlo je do smrtnog stradavanja. Naš tim otišao je na mjesto događaja i, u suradnji s nadležnim institucijama, stradale ptice predane su ovlaštenom veterinaru te su otputovale na razudbu u Veterinarski fakultet u Zagrebu. Razudba je potvrdila smrt od strujnog udara”, kazao je Bolesław Słociński, voditelj programa Safe Flyways udruge Biom.

Podaci o opasnim stupovima će biti poslani HEP-Operator distribucijskog sustava d.o.o. (HEP ODS), koja održava srednjenaponsku mrežu te provodi mitigacijske mjere na području cijele Hrvatske.

Ove godine dio ćelavih ibisa bit će naučen na nove migracijske rute – prema Andaluziji. Naime, zbog klimatskih promjena migracija kroz Alpe postaje sve izazovnija te je pticama potrebna alternativna ruta. Time će se ujedno povezati programi reintrodukcije u Španjolskoj i Njemačkoj.

  • U kolovozu 2020. Podravinu je posjetila skupina od deset ćelavih ibisa (Geronticus eremita) čije je jato viđeno na poljima pokraj Ludbrega. / Foto: Waldrappteam / LIFE Northern Bald Ibis

Podsjetimo, ova veličanstvena vrsta ptice izumrla je u Hrvatskoj još u 18. stoljeću, a posljednje su se jedinke gnijezdile u Istri. Početkom 21. stoljeća svjetska populacija ćelavog ibisa svela se na svega 200-250 jedinki, koje su opstale na području sjeverne Afrike i Bliskog istoka. Ibis se ponovno pojavio u Hrvatskoj posljednjih godina zahvaljujući projektu LIFE Northern Bald Ibis, kojim se provodi reintrodukcija ove vrste u Njemačkoj i Austriji gdje se u umjetno stvorenim kolonijama gnijezdi oko 140 jedinki. Ćelavi ibisi iz ovog programa reintrodukcije prezimljavaju u Italiji, a neke jedinke pokušavaju prezimiti i na istočnoj obali Jadrana. Nažalost, pri tome ih većina strada.

Početkom 2020. zabilježen je tragičan slučaj kad su u Hrvatskoj nastradala četiri ibisa, od čega dvije jedinke u krivolovu u blizini Parka prirode Vransko jezero. Nažalost, slučaj stradavanje tih ibisa nije završio kaznenom prijavom, kao ni posljednji slučaj stradavanja ćelavog ibisa Gipsy koja je 6. ožujka prošle godine pronađena mrtva kod Opuzena.

 

VEZANE VIJESTI

Novo LIFE programsko razdoblje (LIFE 2021.-2027.)

Program LIFE jedini je financijski instrument Europske unije namijenjen isključivo financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime s ciljem provedbe, poboljšanja i razvoja EU politika i zakonodavstva iz područja okoliša, prirode i klime kroz sufinanciranje projekata s europskom dodanom vrijednošću.

Udruga Biom: Gipsy nije uginula od moždanog udara, već od tupe traume na zatiljku glave

Gipsy, jedinka u Europi izumrle vrste ćelavog ibisa koja je od prosinca prošle godine boravila u Hrvatskoj, stradala je nasilno na delti Neretve 5. ožujka. Prema mišljenju Hrvatskog veterinarskog instituta, nadležne institucije koja je provela obdukciju, „najvjerojatnije je uginula uslijed traumatske ozljede mozga koja je nastala tupom traumom zatiljnog dijela glave“.

Ženka ćelavog ibisa u Hrvatskoj nastrijeljena ili otrovana

„Na temelju podataka satelitskog praćenja možemo sigurno zaključiti da je Gipsy uginula naglo i da razlog smrti nije prirodan“, komentirali su iz austrijske organizacije Waldrappteam koja provodi europski projekt reintrodukcije vrste ćelavog ibisa.

Ćelavi ibis posjetio Podravinu

Ova je veličanstvena vrsta ptice izumrla u Hrvatskoj još u 18. stoljeću, a posljednje su jedinke te vrste ptice gnijezdile u Istri

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER