Bečki štandovi s kobasicama proglašeni nematerijalnom kulturnom baštinom UNESCO-a

Štandovi s kobasicama godinama krase bečki krajolik, a sada su dio UNESCO-ova popisa nematerijalne kulturne baštine

Veliko je to priznanje i čast za Beč i njegove stanovnike koji svakodnevno uživaju u ovoj ukusnoj tradiciji. Inicijativa da se štandovi s kobasicama nađu na ovoj prestižnoj listi pokrenuta je sredinom lipnja, a Grad Beč i Bečka gospodarska komora snažno su je podržali.

Štand s kobasicama mjesto je okupljanja, kulinarske raznolikosti i bogatstva što ga čini neizostavnim dijelom bečke svakodnevice, a njegova povijest seže u doba Austro-Ugarske kada su mobilne kuhinje i prodajni štandovi ratnim invalidima nudili izvor prihoda. Od 1969. godine štandovi s kobasicama dobivaju mogućnost stalne lokacije, čime se u gradu učvršćuje njihov kulturni značaj. Bečani se na štand s kobasicama upućuju na povratku iz kazališta ili ga biraju kao mjesto za ručak. Novo priznanje potvrđuje koliko je ova institucija važan ambasador bečke kulture.

  • Bečani ovu instituciju rado biraju u svakoj prilici © Wien Tourismus / Paul Bauer

Da su štandovi s kobasicama duboko ukorijenjeni u lokalnu kulturu jasno pokazuje karakterističan humor, ali i vokabular koji nastaje u njihovoj blizini. Osim toga, štandovi su nezaobilazan dio pop-kulture, o njima se piše u književnosti, čest su predmet umjetničkih djela, a mogu se pronaći i na kazališnim daskama.

“Štand s bečkim kobasicama nije samo mjesto kulinarskih užitaka, već i živi simbol bečkog načina života. Njegovim proglašenjem nematerijalnom kulturnom baštinom odaje se počast tradiciji, gostoljubivosti i raznolikosti našeg grada. Ovo je priznanje za sve Bečane koji svojom toplinom i šarmom štandove s kobasicama čine posebnim mjestom susreta radosti života i kulture.“ – rekao je bečki gradonačelnik Michael Ludwig.

  • Bečki gradonačelnik Michael Ludwig na štandu s kobasicama „Zum scharfen Rene“ na trgu Schwarzenbergplatz © Stadt Wien / Martin Votava

Zbog stalne gastronomske prilagodbe potražnji posjetitelja broj je štandova s kobasicama u Beču nažalost sve manji. U austrijskoj ih je metropoli do 2010. bilo 500-tinjak, a danas ih je oko 120. Održivo proizvedena hrana te inicijative kao što je „Noć štandova s kobasicama“ čuvaju kulturu ovih posebnih mjesta okupljanja. U Beču čak postoji Udruženje za promicanje kulture štandova s kobasicama.

Vlasnici bečkih štandova s kobasicama uglavnom su mala obiteljska poduzeća s dugogodišnjom tradicijom u gastronomiji ili mesarstvu. Najstariji štand s kobasicama „Leo“ otvoren je 1928. godine, a Bečani ga rado posjećuju i dan-danas.

  • Štandovi s kobasicama važan su dio bečke svakodnevice © Wien Tourismus / Paul Bauer

Na bečkim štandovima s kobasicama okupljaju se sve generacije i društveni slojevi čime se stvara bliskost, jednakost te osjećaj zajednice.

City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Nekretnine u fokusu trećeg izvješća o zelenoj ekonomiji u Beču

Obnova zgrada poticane stanogradnje nema samo jak ekološki učinak, već ima i pozitivan utjecaj na gospodarski rast. Ove i brojne druge podatke donosi treće izdanje godišnjeg izvješća Vienna Green Economy.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER