U Rimu otvoren obnovljeni trg ispred bazilike svetog Ivana Lateranskog

Rim se mijenja | Niz kapitalnih projekata realiziranih povodom Jubileja 2025. promijenio je izgled Vječnog Grada

U subotu 28. prosinca ponovno je otvoren obnovljeni i redizajnirani trg ispred znamenite bazilike svetog Ivana Lateranskog koja ove godine slavi svoju 1700. obljetnicu. Ovaj veliki rimski trg sada krase novo popločenje, fontane i zelene površine, a upravo ovdje mons. Baldasare Reina, generalni vikar Rimske biskupije, 29. prosinca otvorit će treća Sveta vrata.

Prvi pljesak građana Rima okupljenih na otvorenju obnovljenog Trga svetog Ivana Lateranskog prolomio se u trenutku aktivacije mlaznica novih podnih fontana, a drugi kada je osvijetljena bazilika svetog Ivana Lateranskog (Basilica di San Giovanni in Laterano). Otvorenje trga nakon gotovo devet mjeseci radova razlikovalo se ostalih svečanosti organiziranih povodom završetka projekata za Jubilej 2025. jer su u njemu sudjelovali spontano okupljeni Rimljani, a među njima i brojne obitelji s djecom.

Obnova trga ispred bazilike sv. Ivana Lateranskog – rimske katedrale i službenog crkvenog sjedišta rimskog biskupa, odnosno pape, počela je početkom travnja 2024., a obuhvatila je ukupnu površinu od 18 tisuća četvornih metara ovog važnog urbanog prostora te maksimalno iskoristila njegovu svakodnevnu i vjersku funkciju.

  • Piazza di San Giovanni in Laterano © OneWorks

Radovima vrijednim 15 milijuna eura, koje je prema projektu arhitektonske tvrtke OneWorks proveo rimski Gradski odjel za razvoj infrastrukture i urbanističko planiranje, trg Piazza di San Giovanni in Laterano potpuno je preuređen, a nekadašnje travnjake i pločnik zamijenili su novo popločenje, cvjetne gredice, klupe te svjetlosni i vodeni elementi, uključujući podne fontane. Iako na trgu nije predviđena sadnja drveća, projekt je u potpunosti usmjeren na poticanje bioraznolikosti i održivosti. Zelene površine opremljene su sustavom za automatsko zalijevanje, dok će podne fontane već ovog ljeta pomagati u suzbijanju problema urbanog toplinskog otoka.

Za popločenje je korišten tradicionalni rimski kamen – sanpietrino, bazaltina i travertin, u tri različite nijanse, a prošaran je zelenim površinama kako bi se osigurala propusnost tla. Na dvanaest lokacija ugrađene su podne fontane kako bi se stvorio učinak hlađenja, a trg učinio ugodnijim u ljetnim mjesecima. Osim toga, fontane su osvijetljene kako bi se u njima zrcalilo pročelje bazilike sv. Ivana Lateranskog, posebice tijekom noći. Za novu 550 tisuća eura vrijednu dekorativnu rasvjetu bazilike zaslužna je tvrtka Areti S.p.a.

  • Piazza di San Giovanni in Laterano © OneWorks / Roma Capitale

Svi građevinski radovi odvijali su se u pješačkoj zoni i nisu utjecali na odvijanje prometa, a druga faza radova, od Lateranske palače prema kapeli Sancta Sanctorum sa Svetim stubama (Scala Sancta), bit će završena do veljače sljedeće godine. Nadalje, u planu su daljnji zahvati u blizini bazilike Svetog Križa u Jeruzalemu (Basilica di Santa Croce in Gerusalemme), jednoj od sedam hodočasničkih crkava u Rimu, kako bi se osigurao kontinuitet urbanog uređenja ovog dijela grada.

Gualtieri: „Kraj godine velikih radova ispunjava nas zadovoljstvom“

„Piazza San Giovanni sada je ljepša, suvremenija i održivija, kako i dolikuje važnoj bazilici kao što je San Giovanni in Laterano. Radovi su završeni na vrijeme unatoč zastoju zbog neočekivanih, ali izvanrednih arheoloških nalaza“, izjavio je rimski gradonačelnik Roberto Gualtieri, koji je u subotu poslijepodne posjetio trg u pratnji Ornelle Segnalini, gradske vijećnice za javne radove, i mons. Baldasarea Reine, generalnog vikara Rimske biskupije.

„Trg je ponovno otvoren za građane u skladu s proceduralnim i financijskim rasporedom. Radilo se svakog dana s ciljem prijevremenog zatvaranja gradilišta, no arheološka istraživanja uključivala su prekid radova u trajanju od 92 ​​dana te prilagodbu projekta i nova rješenja kako bi se sačuvali antički zidovi ispod trga. Posao je bio vrlo složen, a ispod obnovljenog trga nalaze se spremnici za prikupljanje kišnice te sustavi za napajanje fontana i navodnjavanje zelenih površina. Postavljanje kamena zahtijevalo je posebnu vještinu, a radovi će u potpunosti biti završeni do veljače 2025.“, kazala je rimska vijećnica za javne radove Ornella Segnalini.

  • Piazza di San Giovanni in Laterano © OneWorks

Podsjetimo, prošlog ponedjeljka 23. prosinca svečano je otvoren novi rimski trg Piazza Pia, prostrani javni prostor između Vatikana i Anđeoske tvrđave (Castel Sant'Angelo), ispod kojeg prolazi produženi cestovni tunel s tri prometne trake. Posljednjih dana rimski gradonačelnik Roberto Gualtieri vrlo je zauzet otvaranjem novodovršenih jubilarnih projekata koji uključuju obnovu povijesnih fontana, otvaranje nove pješačke zone u ulici Via Ottaviano u gradskoj četvrti Prati, obnovu trgova Piazza della Repubblica i Piazza Risorgimento, kao i ulice Via di San Teodoro, dijela velikog projekta Monumentalnog arheološkog centra u Rimu (Centro Archeologico Monumentale di Roma – CArMe). Također, u ponedjeljak 30. prosinca otvorit će se i obnovljeni trg Piazza dei Cinquecento ispred željezničkog kolodvora Termini.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Prvi dio obnovljenog rimskog trga Piazza Augusto Imperatore otvorit će se do kraja godine

Prva faza obnove trga oko drevnog Augustovog mauzoleja, posljednjeg počivališta prvog rimskog cara, trebala bi se prema najavi gradonačelnika Roberta Gualtierija završiti do kraja ove godine. Mauzolej će biti okružen pješačkim stazama i zelenilom te povezan s trgom i okolnim ulicama širokim stepenicama koje će stvarati izravnu vezu između razine suvremenog i povijesnog grada.

Svečano otvoren novi rimski trg Piazza dei Cinquecento

Niz kapitalnih projekata realiziranih povodom Jubileja 2025. promijenio je izgled Vječnog Grada, a jedna od najvećih promjena dogodila se u području oko željezničkog kolodvora Termini. Trg Piazza dei Cinquecento obnovljen je zahvaljujući dugoočekivanom zajedničkom projektu tvrtke FS Sistemi Urbani u sastavu Talijanskih državnih željeznica i Grada Rima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER