Projektom „Nulta stopa otpada u Zagrebu“ djeca se educiraju o važnosti očuvanja i zaštite okoliša

Dana 24. siječnja obilježava se Međunarodni dan obrazovanja

Projekt „Nulta stopa otpada u Zagrebu“, koji se provodi u Osnovnoj školi Žuti brijeg, predstavlja ključnu inicijativu za podizanje svijesti djece o potrebi smanjenja nastanka otpada, pravilnom gospodarenju otpadom i preuzimanju odgovornosti prema planetu i resursima.

Hrvatska je 2022. god proizvela više od 1,8 milijuna tona komunalnog otpada, od čega se recikliralo samo 34 posto, dok je preostali dio završio na odlagalištima. Ova alarmantna situacija zahtijeva hitnu akciju, osobito kada se uzme u obzir da će posljedice ovakvog načina gospodarenja otpadom snositi buduće generacije. Edukacija o održivosti i odgovornom upravljanju otpadom postaje stoga nužnost.

Kroz projekt „Nulta stopa otpada u Zagrebu”, koji provodi Udruga za nezavisnu medijsku kulturu, a financira Grad Zagreb, izrađena je igra Zero Waste START prilagođena nižim razredima osnovnoškolskog obrazovanja te su organizirane četiri interaktivne i praktične radionice koje potiču djecu da nauče o principima „Zero Waste“ ekonomije poput popravljanja, razmjene, korištenja održivih predmeta I kompostiranja.

Voditeljica radionice Dragica Mateković Rubić, u uvodnom dijelu potiče učenike da podijele svoje znanje o brizi za okoliš. Djeca nižu primjere smeća po zagrebačkim kvartovima, neka su primijetila da „ljudi ne paze na okoliš“, a druga da je zbog smeća „životinjama teško disati i biljke teško rastu“, čime pokazuju da danas već i prvašići uviđaju da s okolišem nešto nije u redu.

Kroz praktičnu i interaktivnu igru, djeca se upuštaju u definiranje radnji koje mogu poduzeti kako bi smanjili nastanak otpada. Povezuju različite radnje ili vrste otpada s „5R“ koracima (odbaci, smanji, ponovno upotrijebi, recikliraj, kompostiraj), što im je omogućuje da bolje razumiju kako mogu doprinijeti očuvanju okoliša. Načela održivosti implementirana su i u rekvizite radionice. „Ploča za igru“ je plahta izvezena oblačićima u različitim bojama napravljenim od  odbačenih, ali čistih majica s već ušivenim čičak trakama. Djeca, na radionicama, dobiju drvene kartice u bojama oblačića, s crtežem i imenom vrste otpada ili radnje za smanjenje nastanka otpada na kojima je zalijepljena druga strana čičak trake. Svako dijete, nakon čitanja kartice cijelom razredu „lijepi” karticu na odgovarajući „oblak“ na ploči, a voditeljica radionice potom sve učenike potiče na razgovor o situacijama gdje bi mogli iskoristiti određenu radnju u svakodnevnom životu.

Jedan od djeci najzanimljivijih dijelova radionica je eksperiment kompostiranja, koji učenicima pruža praktičan uvid u proces recikliranja organskog otpada. S ciljem stjecanja znanja o važnosti odvojenog prikupljanja biootpada, učenici izrađuju vlastiti kompost, uče kako složiti sastojke i upoznaju se s važnosti kompostiranja s ciljem smanjenja otpada od hrane, ali i prehrane biljaka koje uzgajaju u svojoj obitelji.

Na završetku radionica, učenici dobivaju diplome koje simboliziraju ne samo njihovo sudjelovanje, već i znanje koje su stekli tijekom projekta. Ova priznanja također služe kao mentalne mape, podsjećajući djecu na naučene lekcije i vještine koje će prenijeti članovima svojih obitelji i prijateljima.

Uz pozitivan utisak učiteljica koje su sudjelovale u radionicama, postoji uvjerenje da će stečeno znanje utjecati na svakodnevne životne navike učenika. Kako su istaknule u anketama, nastavak sličnih obrazovnih projekata nije samo dobrodošao, već je nužan. „Nastavite s edukacijom, ne samo djece nego i odraslih“, poručila je jedna od učiteljica, naglašavajući važnost podizanja svijesti i odgovornosti prema prirodi.

Na Međunarodni dan obrazovanja Udruga za nezavisnu medijsku kulturu (UNMK) poziva sve dionike, od pojedinaca do institucija, da podrže i sudjeluju u edukacijskim inicijativama koje će osnažiti buduće generacije i potaknuti ih na aktivno sudjelovanje u očuvanju okoliša. „Zajedničkim naporima možemo postići ciljeve održivog razvoja i smanjiti količinu otpada koja završava na odlagalištima“, zaključuju.

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER