Korištenjem autonomnog plovila i najmodernije 5G mreže iz zadarskog podmorja izvađena tona otpada

Tehnologija u službi okoliša: Akcija čišćenja na zadarskoj plaži Kolovare dio je inicijative „Sretno more“ koju je Telemach pokrenuo s partnerima

Zadarska plaža Kolovare bila je odredište prve inovativne akcije čišćenja podmorja u kojoj je za detekciju otpada premijerno korišteno hrvatsko autonomno plovilo Faust V i najnaprednija 5G tehnologija.

Članovi ronilačkog kluba Sv. Roko Bibinje s morskog su dna izvukli oko tone otpada, dok su plažu pomagali čistiti učenici zadarske Osnovne škole Šime Budinića. Podršku akciji dali su i Grad Zadar te Sveučilište u Zadru.

Ovo je prva u nizu edukativno-ekoloških akcija u sklopu društveno odgovornog projekta „Sretno more” koji je, u cilju očuvanja Jadrana, pokrenuo Telemach u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB (DIH) Innovamare i Institutom Ruđer Bošković.

  • U čišćenju plaže pomagali su učenici zadarske Osnovne škole Šime Budinića

„Odgovornost prema okolišu nije samo naša obveza, već i prilika da iskoristimo resurse koje imamo kako bismo odgovorili na izazove današnjice i zajedno stvarali bolju budućnost. Naša misija je jasna – želimo sačuvati Jadransko more, naše najveće prirodno bogatstvo. Projekt ‘Sretno more’, koji tehnologiju stavlja u službu očuvanja okoliša te edukacijom podiže ekološku svijest među mladima, svjedoči o važnosti i snazi zajedničkog djelovanja u postizanju dugoročnih promjena”, izjavio je Igor Duić, direktor Korporativnih komunikacija Telemacha.

Za upravljanje plovilom korištena je Telemachova 5G mreža koja brzim prijenosom podataka omogućava i video te VR prijenos u stvarnom vremenu. Autonomno plovilo Faust V, inovacija je udruge DIH Innovamare i ovo je prvi put da je korišteno u svrhu čišćenja podmorja. Riječ je o plovilu opremljenom dronom koji doseže dubine do 50 metara i precizno detektira objekte pomoću naprednih senzora i sofisticiranog nadzornog sustava.

  • Autonomno plovilo Faust V inovacija je udruge DIH Innovamare, a u Zadru je prvi put korišten u svrhu čišćenja podmorja.

„Danas ne pričamo o moru kakvo je bilo jučer, nego o moru kakvo želimo sutra. Projektom ‘Sretno more’ preuzimamo inicijativu i ne čekamo da netko drugi riješi problem onečišćenja - mi ga rješavamo sada, s učenicima, znanstvenicima i poduzetnicima koji razumiju da inovacije nisu luksuz, već nužnost. Kroz edukaciju, konkretne akcije i najnovije tehnologije pokazujemo kako spojiti znanost i praksu, poduzetništvo i odgovornost, lokalno djelovanje i globalni utjecaj te stvaramo temelje za održivu budućnost”, rekao je Mateo Ivanac, predsjednik Upravnog odbora udruge DIH Innovamare.

Doprinos čišćem moru i obali dali su i učenici zadarske Osnovne škole Šime Budinića koji su sudjelovali u edukativnoj radionici na temu očuvanja mora i morske bioraznolikosti, nakon čega su se okušali u upravljanju plovilom Faust V te se pridružili čišćenju plaže.

  • Doc. dr. sc. Ivana Zubak Čižmek, profesorica s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, održala je edukaciju za osnovnoškolce.

„Edukacija mladih neophodna je za dugoročnu zaštitu mora i prirode općenito jer upravo oni oblikuju buduće društvene vrijednosti i navike. Kad mladima damo znanje, odgovornost i priliku za djelovanje, stvaramo generaciju koja ne samo da razumije problem, nego i aktivno doprinosi rješenju. Zato je važno podržati ovakve projekte – jer ulažemo u svijest, znanje i ponašanje koje će dugoročno očuvati naš morski okoliš”, izjavila je doc. dr. sc. Ivana Zubak Čižmek, profesorica s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, koja je održala edukaciju za osnovnoškolce.

  • Slijeva nadesno: Igor Duić, Đani Iglić Mateo Ivanac

Da je uloga mlađih naraštaja ključna u dugoročno održivom pristupu okolišu smatra i Đani Iglić, predsjednik ronilačkog kluba Sv. Roko Bibinje: „U našem svakodnevnom druženju s morem, što profesionalno što volonterski i rekreacijski, shvaćamo da je krajnje vrijeme da učinimo nešto vlastitim primjerom. Raduje nas što smo mogli dati doprinos i kroz ovu hvale vrijednu akciju u kojoj smo, uz logističku podršku nesvakidašnje pratnje – Fausta V i njegovog drona – s morskog dna izvadili oko tone otpada.”

Nakon dugogodišnjeg projekta donacije dronova vatrogasnim društvima za nadzor šuma diljem Hrvatske, kao i akcija pošumljavanja opožarenih područja pomoću dronova, nova inicijativa nastavak je Telemachovih nastojanja da modernu tehnologiju stavi u službu očuvanja okoliša. Dodatno, nakon uspješnog projekta „Tko to tamo prlja”, koji je kroz putujuću predstavu educirao više od 10 000 djece o važnosti zaštite okoliša, Telemach  projektom „Sretno more” želi proširiti utjecaj i na starije osnovnoškolce te ih potaknuti da budu inicijatori bolje i održivije budućnosti.

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

Ronioci iz mora izvukli limenke, vrše, romobile, motore...

Zajednica tehničke kulture Zadarske županije i Ronilački klub „Sveti Roko“ Bibinje i ove su godine organizirali ekološku akciju čišćenja podmorja, predstavljanje udruga tehničke kulture i izložbu podvodnih fotografija.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER