Otvoreni zrak s mirisnim notama nemara i prevare
Što ostaje od transparentnosti i brige za zdravlje građana nakon što „zeleni“ volonteri postanu uhljebi u gradskoj upravi?
U Zagrebu zrak više nije „otvoren“, ali ne zbog toga što je napokon čist, već zbog toga što je pompozno najavljena aplikacija nestala s interneta. Prije četiri godine predstavljena kao pionirski alat za transparentno praćenje kvalitete zraka, web aplikacija „Otvoreni zrak” danas je tek podsjetnik na još jedno „obećanje ludom radovanje“, potaknuto lažnom brigom za zdravlje Zagrepčana.
Klikneš, ništa. Oblačić tuge i poruka „Provjerite ima li tipfelera u zrak.mozemo.hr”. Što u slobodnom prijevodu znači: ne možemo, nismo stigli, zaboravite.
Za svaki slučaj pokušali smo upisati zrak.nemozemo.hr, nakon čega se pojavila nova poruka „Hmm. We’re having trouble finding that site“.
Podsjetimo, aplikacija „Otvoreni zrak“ bila je 2021. godine jedan od predizbornih aduta „zelene“ ekipe „ekoloških aktivista“ koja je tvrdila da su joj okoliš i zdravlje građana glavni prioriteti. Oni koji su kritizirali „ozloglašenu“ bivšu gradsku upravu, snimali se sa svojom zastavom na sve višem zagrebačkom brdu smeća, hvatali krivce za onečišćujuće čestice po Zagrebu i promovirali skupocjenu toaletnu vodu neugodnog mirisa „EAU DE ZAGREB – iz srca Jakuševca“, ali i obećavali više senzora, više informacija, više odgovornosti i transparentnosti. Umjesto toga, dobili smo više ničega i – ugašenu aplikaciju.
Vrijedni volonteri i simpatizeri
Prije četiri godine, tada još uvijek platforma Možemo!, građanima je „omogućila besplatnu uslugu informiranja o kvaliteti zraka“, a web aplikaciju „Otvoreni zrak“ volonterski su izradili njezini vrijedni članovi. Aplikacija nije nudila samo podatke o kvaliteti zraka u Zagrebu, već su „zelene mjerne stanice“ veličine ciglica kave – postavljene na prozorima i balkonima članova i simpatizera Možemo!, pružale uvid u kvalitetu zraka i za nekoliko lokacija na području Rijeke i Splita.
„U proteklih 20 godina gradska vlast nije bila sposobna osigurati pouzdane i lako dostupne informacije o kvaliteti zraka u gradu Zagrebu. Ovim predstavljanjem uređaja i web aplikacije želimo praktički i simbolički pokazati kako će stvari izgledati nakon što preuzmemo upravljanje Gradom“, govorio je tadašnji kandidat za gradonačelnika Zagreba Tomislav Tomašević.
Bio je to „poklon građanima Zagreba“
Štoviše, današnji gradonačelnik je na predstavljanju aplikacije kazao: „Kako se ponašamo tijekom predizborne kampanje, tako ćemo se ponašati i poslije izbora“. Uistinu, protekle četiri godine obilježile su odgovornost i transparentnost kakve nisu zabilježene još od doba Perikla i starogrčkih gradova-država.
„Uspostavili smo vlastitu mrežu, a podatke s naših mjernih stanica objedinili s podacima najveće mreže mjernih stanica u Zagrebu kako bi građani dobili što potpunije informacije o kakvoći zraka koji udišu. 'Otvoreni zrak' primjer je javnog servisa koji se temelji na rješenjima otvorenog koda, transparentnosti i pristupačnosti“, govorili su „zeleni“.
Za razliku od prethodne gradske uprave, kojoj su „digitalne tehnologije pomagale da ostane zatvorena, netransparentna i neučinkovita“, njima je digitalizacija trebala biti jedna od „poluga za transformaciju upravljanja gradom“.
Umjesto upaljača i kemijskih olovaka oni su građanima Zagreba u prošloj predizbornoj kampanji „poklonili bolje usluge“, a svoje vijećničke naknade iskoristili su za nabavu opreme za male mjerne uređaje zelene boje. Uz angažman volontera, za samo nekoliko tjedana napravili su ono što „bivša gradska uprava nije napravila u 20 godina.“
„Digitalan grad 21. stoljeća“
„Zeleni“ su isticali kako se zalažu za transparentnost i digitalizaciju gradskih usluga i pokazali kako se „uz malo volje i malo resursa mogu napraviti praktične stvari“ na dobrobit svih građana Zagreba. Iz čistog altruizma prema svima, ne samo prema njihovim članovima i simpatizerima! I da ne zaboravimo, izrazili su nadu kako će „nakon izbora biti u mogućnosti graditi jedan digitalan grad kakav građani u 21. stoljeću zaslužuju“.
Sve navedeno još uvijek je dostupno na Facebooku pa pogledajte i poslušajte jer nikad se ne zna – možda i ova snimka ubrzo nestane u bespuću interneta. Baš kao i aplikacija „Otvoreni zrak“.
I tako smo klikali po aplikaciji, čak smo, očekujući sve najbolje i „najzelenije“, o njoj objavili članak – na čemu se iskreno ispričavamo svim prevarenim biračima. Ubrzo smo shvatili da se aplikacija ne ažurira , a „otvoreni“ zrak postaje sve zatvoreniji i netransparentniji. Dok je grad mela nova metla, a mi još uvijek dobivali odgovore na upite, kao razlog za to naveden je „nedostatak vremena volontera”. Zapravo, između redaka smo pročitali da nam se rugaju što „volontersku“ aplikaciju, ali i predizborna obećanja shvaćamo tako ozbiljno.
Volonteri su se u međuvremenu dobro uhljebili
Je li entuzijazam volontera naglo splasnuo dolaskom „ekoloških aktivista“ na vlast ili se kavica prestala ispijati na prozorima i balkonima, a „zelene mjerne stanice“ nabavljene zahvaljujući vijećničkim naknadama prekrila paučina? Neki od volontera koji su izradili i promovirali aplikaciju sada su uhljebi s redovitom plaćom u Gradu Zagrebu i gradskim poduzećima pa kavicu vjerojatno radije ispijaju u svojim novim uredima.
A „zelena“ gradska vlast? Pa vjerojatno nije stigla ni primijetiti da je stranica aplikacije nestala. Možda i jest, ali se nada da nitko neće primijetiti. Shvaćamo da su zauzeti borbom protiv klimatskih promjena, svjetlosnog onečišćenja i emisija stakleničkih plinova, čak i dok redovito lete avionima, kao i risanjem mačaka na asfaltu i brojnim drugim aktivnostima kojima podižu kvalitetu života građana Zagreba i transformiraju grad u jedan od 100 europskih klimatski neutralnih i pametnih gradova do 2030.
Uređaji su plaćeni nečijim novcem, gdje su? Zašto ih nisu dali članovima jedne ili više udruga koje obilato financiraju proteklih godina? Pa neka ljudi dodatno zarade! Znamo da se volonterski rad ne cijeni – plati pa se rugaj!
Umjesto „prave promjene“ - totalna prevara
Ali ovdje nije stvar samo u jednoj aplikaciji, koliko god ona korisna ili potpuno bespotrebna bila. Stvar je u simbolici. U tome da je „transparentni alat“ jednostavno nestao – tiho, bez obavijesti, bez odgovornosti. Kao i magnolija koja se nikad nije vratila i kao mnoga druga olako dana predizborna obećanja. Pa ako tražite čist i „otvoren“ zrak, možda ćete ga prije pronaći u Parizu u kojem se kvaliteta zraka konstantno poboljšava zahvaljujući trudu i učinkovitom radu nadležnih službi i gradske uprave koja ispunjava predizborna obećanja.
U današnjem sramotno zapuštenom Zagrebu, čiji građani očito imaju preniska očekivanja, a malo koja komunalna usluga normalno funkcionira, aktualnoj gradskoj upravi pred kraj mandata poručujemo: zrak vam već dugo nije „otvoren“, ali zato su vam obećanja pravi propuh.
Stjepan Felber | Ekovjesnik