Na Islandu ponovno obustavljen lov na kitove

Posljedice gospodarske krize: Island i ove godine obustavlja kitolov

Island je – uz Norvešku i Japan – jedina zemlja u kojoj je dopušten kitolov. Međutim, zbog globalnih gospodarskih previranja, ova će kontroverzna praksa u toj zemlji ponovno biti obustavljena na veliko zadovoljstvo aktivista za zaštitu životinja.

„Zbog globalnih gospodarskih previranja kitolov na Islandu bit će otkazan i ove godine, a zaposlenici jedine kitolovne tvrtke Hvalur hf. već su obaviješteni o toj odluci“, objavila je na svojim stranicama islandska nacionalna televizija RÚV.  

Izvršni direktor Hvalura Kristjan Loftsson rekao je kako njegova tvrtka nije vidjela drugu opciju „nego ostati u luci i čekati bolja vremena“. Hvalur ni prošle godine nije išao u lov na kitove, a „situacija će se ponovno razmotriti sljedeće godine", dodao je Loftsson.

U prosincu prošle godine Hvalur je dobio dozvolu za ubijanje 209 kitova perajara (Balaenoptera physalus) i 217 kljunastih kitova (Balaenoptera acutorostrata) godišnje. Kritičari su dozvolu nazvali „korupcijom i zlouporabom ovlasti“ jer ju je neposredno prije isteka svog mandata izdao bivši islandski premijer Bjarni Benediktsson. O tome je to na svojim stranicama izvijestila Njemačka zaklada za očuvanje mora (Deutsche Stiftung Meeresschutz).

„Unatoč tvrdnjama kitolovaca, brojne studije, uključujući i one koje je provela islandska vlada, pokazuju da je lov na kitove okrutan, dugotrajan i nimalo human proces“, naglasio je biolog Ulrich Karlowski iz Njemačke zaklade za očuvanje mora. Sezona lova na kitove na Islandu obično traje od sredine lipnja do rujna.

  • Promatranje kitova na Islandu © ArtHouse Studio / Pexels

Lov na kitove dio je islandske tradicije

Ribolov i kitolov stoljećima igraju vrlo važnu ulogu u gospodarstvu Islanda. Međutim, u posljednja dva desetljeća turizam postaje sve važnija gospodarska grana za ovu otočnu državu, a razvoju turizma pridonijele su i ture promatranja kitova.

Nakon što je Japan, najveće svjetsko tržište za meso kitova, nakon tridesetogodišnje stanke nastavio s komercijalnim kitolovom 2019., potražnja za uvozom kitovog mesa s Islanda drastično je pala.

Osim Islanda i Japana, još samo Norveška dopušta hvatanje kitova, što aktivisti za zaštitu životinja žestoko kritiziraju. „Otkazivanje ovogodišnje sezone kitolova na Islandu brojne kitove poštedjet će patnje i smrti“, rekla je Wendy Higgins iz organizacije za dobrobit životinja Humane World for Animals. „Lov na kitove je brutalan, besmislen i bez ikakvog moralnog ili znanstvenog opravdanja“, dodala je Higgins.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Velik uspjeh rimske inicijative za poticanje građana na udomljavanje pasa iz azila

U sklopu inicijative „Il canile va in città“ u Rimu je proteklog vikenda održana parada pasa iz rimskih azila. Ovom hvalevrijednom inicijativom Grada Rima podiže se svijest o problemu napuštanja životinja i najčešće teškoj situaciji u rimskim azilima za pse, a građani potiču na brigu i udomljavanje napuštenih životinja.

Prvi slučaj ubojstva ugroženog plavog kita u posljednjih četrdeset godina?

Aktivisti organizacije Sea Shepherd optužuju islandsku tvrtku „Hvalur hf“ za ubojstvo ugroženog plavog kita. Ukoliko se sumnje koje je potvrdio velik broj znanstvenika pokažu točnima, bio bi to prvi slučaj ubojstva ove ugrožene vrste u posljednjih četrdeset godina! Unatoč međunarodnoj zabrani komercijalnog kitolova iz 1986. godine, tri svjetske zemlje nastavljaju s provođenjem ove nehumane i okrutne prakse, a jedna od njih kitove ubija pod izlikom znanstvenog istraživanja.

Sea Shepherd pozdravlja prestanak kitolova u Južnom oceanu

Sea Shepherd se već dugi niz godina bori protiv japanskog kitolova u utočištu za kitove u Južnom oceanu, području površine 50 milijuna četvornih kilometara koje okružuje Antarktički kontinent i koje je 1994. godine proglasila Međunarodna komisija za kitolov te u njemu zabranila sve vrste komercijalnog kitolova. Svoju prvu ekspediciju antarktičkim vodama Sea Shepherd je organizirao 2002. godine, nakon čega su uslijedile kontinuirane kampanje od 2005. do 2017. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER