Javna ustanova „More i krš“ sanirala ekološku bombu u Dicmu
Ponor Lastovnjak u Dicmu dugi niz godina koristio se kao ilegalno odlagalište otpada
Javna ustanova „More i krš“ za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Splitsko-dalmatinske županije uspješno je sanirala ponor Lastovnjak u Dicmu, koji je nekima služio kao ilegalno odlagalište otpada.
Tijekom višemjesečnih radova tvrtke „Transkopi Pejo“ i Speleološkog društva Špiljar iz Splita, iz ponora Lastovnjak uklonjeno je više od 150 tona otpada, uključujući građevinski, komunalni te klaonički otpad i životinjske ostatke. Ovakav otpad predstavlja ozbiljan zdravstveni i ekološki rizik jer u zatvorenim podzemnim sustavima može uzrokovati kontaminaciju podzemnih voda, širenje bolesti i onečišćenje šireg područja.
„Posebno zabrinjavajuće bilo je otkriće velikog broja pločica s oznakama o podrijetlu životinja, na temelju čega su podnesene dvije kaznene prijave nadležnom državnom odvjetništvu – za kaznena djela onečišćenja okoliša i ugrožavanja okoliša otpadom“, ističu u Javnoj ustanovi „More i krš“.
- © Javna ustanova „More i krš“
Projekt sanacije vrijedan je 72.350 eura, od čega je 80 posto sufinancirano sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), dok je Javna ustanova „More i krš“ preostalih 20 posto osigurala iz proračuna Splitsko-dalmatinske županije.
Kako bi se spriječila ponovna devastacija prostora, na lokaciji ponora Lastovnjak postavljena je zaštitna ograda i videonadzor.
„Ova sanacija dio je šireg programa uklanjanja otpada iz speleoloških objekata diljem Splitsko-dalmatinske županije, koji naša ustanova nastavlja provoditi u suradnji s Fondom, Županijom i jedinicama lokalne samouprave“, navode u JU „More i krš“.