Primjena umjetne inteligencije u gospodarenju otpadom nama će još neko vrijeme zvučati kao znanstvena fantastika

Umjetna inteligencija pronalazi svoj put i u gospodarenju otpadom. S ciljem poticanja pravilnog odlaganja biootpada, ovu novu tehnologiju počeo je testirati i njemački Abfallwirtschaftsbetrieb München.

Komunalna tvrtka Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM) od početka travnja koristi kamione za odvoz otpada koji su opremljeni umjetnom inteligencijom i kamerama. Umjetna inteligencija skenira otpad u svakom spremniku za biootpad, a ako u njemu ima previše nepripadajućeg otpada, poput plastike ili stakla, pali se signalna lampica. U tom slučaju sadržaj spremnika neće se isprazniti u kamion za biootpad, već će se zbrinuti s preostalim miješanim otpadom.

U sklopu pilot projekta i kampanje „Hey München!“, komunalna tvrtka Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM) do rujna 2025. testirat će tri različita sustava na ukupno pet vozila postojećeg voznog parka. U Münchenu se također testiraju različite mjere za promicanje prikupljanja biootpada i to u Giesingu, jugoistočnom dijelu grada, smještenom na desnoj obali rijeke Isar. Primjerice, kućanstvima se dijele spremnici i papirnate vrećice za biootpad, kao i informativni materijali putem kojih se građani educiraju o njegovom pravilnom odvajanju. Osim toga, o važnosti pravilnog odvojenog prikupljanja otpada sve se više govori i u lokalnim osnovnim školama, izvijestio je dnevnik Süddeutsche Zeitung.

Na ovim kamionima istaknut je natpis „Trenn!“ (odvoji) čija je glavna poruka i cilj: manje miješanog, a više pravilno odvojenog biootpada! „Biootpad je vrijedan resurs, a kada se pravilno odvaja može se ponovno koristiti – kao izvor energije i kao kompost za organski uzgoj. Kompost je također osnova naših visokokvalitetnih münchenskih tla“, poručuju iz komunalne tvrtke.

Nepravilno odvajanje otpada dodatno se naplaćuje

Građani Münchena odsad bi navečer, nakon prolaska kamiona za odvoz otpada, trebali brzo provjeriti svoje spremnike za biootpad. Ako im spremnik nije ispražnjen to znači da je u njemu bilo puno nepripadajućeg otpada – uglavnom plastike i stakla, te da je pametni kamion za odvoz otpada zaključio da trebaju usvojiti naviku pravilnog odlaganja otpada.

No dobro, zasad se sadržaj takvih spremnika odvozi zajedno s miješanim otpadom, ali po završetku testiranja kamiona opremljenih umjetnom inteligencijom i kamerama možda to više neće biti slučaj. Pametni kamioni pomoću umjetne inteligencije skeniraju otpad i uspoređuju ga s bazom fotografija. Ako u njemu ima previše plastike ili stakla, zasvijetli signalna lampica.

  • Tri različita sustava testiraju se do rujna 2025. na ukupno pet vozila postojećeg voznog parka © Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM)

Kontejnere za otpad također nasumično provjeravaju kontrolori iz AWM-a, a ako u njima pronađu nepripadajući otpad, građanima se dodatno naplaćuje odvoz miješanog otpada.

Pilot projekt trenutačno se provodi pomoću pet od otprilike 160 AWM-ovih vozila za odvoz otpada, a ako se skeniranje otpada potvrdi kao dobra metoda za povećanje odvajanja biootpada, novom tehnologijom opremit će se svi kamioni. Za građane Münchena zasad se ništa neće promijeniti, ali nakon završetka testiranja različitih sustava umjetne inteligencije neka promjena će sigurno uslijediti.

Münchenski biootpad proizvodi električnu energiju

Dana 3. travnja 2025., Gradsko vijeće Münchena odobrilo je izgradnju novog postrojenja za energetsku oporabu biootpada, koje bi s radom trebalo početi 2028. Postojeće postrojenje, koje iz biootpada proizvodi električnu energiju, zastarjelo je i treba ga zamijeniti. Fermentacijom biootpada nastaje bioplin koji se pretvara u električnu energiju i toplinu, a novo postrojenje godišnje će moći preraditi 60 000 tona biootpada. Također, planira se i proširenje kapaciteta na 72 000 tona godišnje.

Za preradu tolike količine biootpada potrebno je prikupiti što više organskog otpada. Prema zastupničkoj skupini Zelenih/Rosa Liste u Gradskom vijeću Münchena, u gradu se odvaja manje biootpada od nacionalnog prosjeka, a previše ga završi u miješanom otpadu. Stoga bi pametni kamioni kojima upravlja umjetna inteligencija mogli biti prvi korak prema prikupljanju znatno veće količine ovog vrijednog resursa.

Mogu li iz ovog münchenskog primjera poruku izvući hrvatski gradovi i njihove komunalne tvrtke?

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

Pariz uvodi sustav pologa na posude za hranu i smanjuje količinu plastičnog otpada

Grad Pariz je krajem lipnja ove godine pokrenuo novi projekt kojim želi riješiti problem gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, zbog čega su se u projekt uključili brojni restorani i trgovine u pariškom 10. arondismanu i tako poduzeli važan korak za prestanak korištenja jednokratne plastike.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER