Forestami i Prada Grupa najavili treće izdanje projekta „Akademija Forestami“
Do 2030. godine planira se sadnja tri milijuna stabala ili po jedno za svakog građanina glavnog grada Lombardije
Povodom Dana planeta Zemlje, Prada Grupa i Forestami najavili su treće izdanje projekta „Akademija Forestami“, čiji je glavni cilj uključiti što veći broj građana Milana te gradova i općina u metropolitanskom području, podići svijest o važnosti urbane prirode te potaknuti zajedničko djelovanje na ublažavanju posljedica klimatskih promjena.
„Akademija Forestami“ zajednički je projekt inicijative Forestami i Prada Grupe kojim se ostvaruje značajan napredak u rješavanju problema klimatskih promjena i njihovog utjecaja na okoliš. Prepoznavši važnost urbanog šumarstva i obrazovanja stručnog kadra, najveća talijanska luksuzna modna kuća Prada sudjeluje u ovom trogodišnjem programu, koji vodi Maria Chiara Pastore s Politehničkog sveučilišta u Milanu – jednog od najboljih znanstvenih i tehnoloških sveučilišta u svijetu. Program „Akademija Forestami“ nudi opsežan nastavni plan i program uz organizaciju sastanaka, seminara i radionica na kojima sudjeluju talijanski i međunarodni šumarski stručnjaci.
Zašto je važno sudjelovati?
„Akademija Forestami“ je program posvećen učenju, raspravama i dijeljenju znanja, a osmišljen za širenje vrijednosti, znanstvenih osnova i načela urbanog šumarstva. Otvoren je za sve građane zainteresirane za unapređenje vještina i znanja u ovom području, kako na predavanjima vodećih stručnjaka, tako i na praktičnim aktivnostima na otvorenom.
Sudjelovanje je besplatno, uz obveznu prijavu. Svaki događaj traje otprilike tri sata, od 10:00 do 13:00 sati, a može mu prisustvovati najviše 100 sudionika.
Ovogodišnje izdanje „Akademije Forestami“ uključuje više događanja uz sudjelovanje međunarodnih stručnjaka, od kojih će se jedan održati na otvorenom s ciljem upoznavanja šire javnosti s ulogom drveća u suvremenim urbanim okruženjima.
Putovanje kroz zelenu arhitekturu, bioraznolikost i odnose između biljaka, tla i građana
Naziv ovogodišnjeg ciklusa je „Bilje u gradovima: poznajemo li ih doista?” („Le piante nelle città: le conosciamo davvero?“), koji će predstavljati pravo putovanje kroz zelenu arhitekturu, bioraznolikost i nevidljive veze između biljaka, tla i građana.
„Izuzetno smo ponosni što smo i treću godinu zaredom uz Forestami te aktivno surađujemo u promicanju urbanog zelenila i dobrobiti stanovnika Milana. Ove godine, aktivnosti 'Akademije Forestami' bit će posvećene podučavanju o urbanim zelenim površinama, čime ćemo dodatno podići svijest građana i omogućiti njihovu bolju informiranost o važnosti urbane prirode. Zaštita i poticanje urbane bioraznolikosti, nakon što smo je istražili i upoznali se s njom iz prve ruke, nije samo znak poštovanja prema okolišu, već odlučujući korak prema održivijoj budućnosti.” – izjavio je Lorenzo Bertelli, voditelj korporativne društvene odgovornosti Grupe Prada.
„Inicijativa Forestami i 'Akademija Forestami' ključne su za izgradnju dubljeg razumijevanja i uvažavanja urbanog šumarstva i bioraznolikosti – gradivnih blokova budućnosti naših gradova. Ljudi se žele povezati s okolišem oko sebe i biti aktivni dio zajedničke ekološke kulture. To je bilo ključno za uspjeh Akademije. Kako dostižemo kulminaciju njezinog trenutačnog trogodišnjeg ciklusa, želimo nastaviti razvijati našu misiju. Izuzetno smo ponosni na naše partnerstvo s Prada Grupom, koje predstavlja sjajan primjer kako tvrtke i lokalni subjekti mogu udružiti snage s ciljem ostvarivanja opipljivih promjena u okolišu.“ – rekao je poznati talijanski arhitekt Stefano Boeri, pokretač i glavni koordinator inicijative Forestami.
Zeleniji gradovi, bolji životi
Prvi od tri ovogodišnja događaja održat će se 15. svibnja 2025. tijekom 24. izdanja međunarodne izložbe Milanskog trijenala, uz sudjelovanje Paole Bonfante, profesorice emerite biologije bilja sa Sveučilišta u Torinu. „Zeleniji gradovi, bolji životi: uloga bioraznolikosti biljaka i usluga temeljenih na ekosustavima u urbanim prostorima” naziv je drugog događaja koji je zakazan za 18. lipnja, također na Milanskom trijenalu, uz sudjelovanje Tiziane Ulian sa Sveučilišta u Torinu, počasnom znanstvenom suradnicom Kraljevskih botaničkih vrtova u Kewu (UK).
Treći i posljednji ovogodišnji događaj u sklopu „Akademije Forestami“ održat će se na otvorenom u rujnu 2025. te će biti usmjeren na urbano šumarstvo i omogućiti praktičnu upotrebu stečenog znanja.
Do kraja travnja 2024. posađeno više od 610 000 stabala
Inicijativa Forestami uključuje građane, lokalne zajednice, institucije, udruge i tvrtke u odgovornost ublažavanja klimatskih promjena sadnjom tri milijuna novih stabala do 2030. Projekt je pokrenut 2019. kao rezultat istraživanja znanstvenika s Odjela za arhitekturu i urbane studije Politehničkog sveučilišta u Milanu (Politecnico di Milano) o potencijalu i prednostima urbanog pošumljavanja u metropolitanskom području Milana. Ovaj izvrsni projekt urbanog šumarstva pokrenule su i podržale brojne institucije te regionalna i lokalna samouprava kako bi se smanjilo onečišćenje zraka, poboljšala kvaliteta života i ublažili učinci klimatskih promjena.
Iza projekta Forestami stoje Metropolitanski grad Milano (Città metropolitana di Milano), Grad Milano, Regija Lombardija, Parco Nord Milano, Parco Agricolo Sud Milano, regionalni ured za poljoprivredu i šumarstvo ERSAF Lombardia i zaklada Fondazione di Comunità Milano koja podržava razvoj, jačanje i integraciju lokalnih zajednica te provedbu održivih lokalnih projekata uz doprinos institucija, trećeg sektora, poduzeća i građana.
Znanstveni koordinator projekta je arhitekt Stefano Boeri, a istraživanja su provedena uz potporu Zaklade Falck i FS Sistemi Urbani, tvrtke Talijanskih državnih željeznica (Ferrovie dello Stato Italiane), koja ima za cilj poboljšati područja koja više nisu funkcionalna za željeznički promet kako bi se koristila za stvaranje javnih i privatnih prostora za poboljšanje dobrobiti građana.
Zahvaljujući projektu Forestami, od sezone 2018./2019. do kraja travnja 2024. posađeno je više od 610 000 stabala. Na metropolitanskom području Milana zasađeno je 38 hektara novih šumskih površina, a u 58 dosad organiziranih kolektivnih sadnji sudjelovalo je više od 100 000 građana iz 70 gradova i općina. Podaci se ažuriraju na kraju svake vegetacijske sezone pa će se tako uskoro objaviti najnoviji koji uključuju sezonu 2024./2025.
Stjepan Felber | Ekovjesnik