Suša u Europi zabrinjava već sada: Proljeće 2025. donosi sušne uvjete diljem kontinenta!

Suše na europskom kontinentu postaju sve veća prijetnja! Novi izvještaj „Suša u Europi – travanj 2025.“ ukazuje na alarmantno stanje u travnju 2025. – a prognoze ne ulijevaju nadu.

Nakon neuobičajeno toplog i suhog početka godine, novi izvještaj Europskog opservatorija za sušu (European Drought Observatory – EDO) ukazuje na sve izraženije posljedice suše diljem Europe.

Prema podacima za travanj 2025., pogođena su velika područja istočne i južne Europe, posebice Mediteran, baltičke zemlje, ali i dijelovi sjeverne Afrike i Bliskog istoka.

Toplinski valovi bez kiše: eksplozivna kombinacija

U izvještaju „Suša u Europi – travanj 2025.“ (Drought in Europe – April 2025) navodi se da su iznadprosječne temperature, koje su zabilježene od početka godine u Skandinaviji, baltičkim zemljama, Alpama i dijelovima istočne Europe, dodatno pogoršale učinke dugotrajnog izostanka oborina.

Razine riječnih tokova su niske – posebno u istočnoj Europi, regiji Baltičkog mora, sjevernoj Njemačkoj, Beneluxu i Turskoj. Posebno zabrinjava podatak da je razina rijeke Rajne već sada u početnoj fazi kritičnosti za riječni promet.

  • Na snimci Copernicus Sentinela-2, snimljenim 6. travnja 2024. i 11. travnja 2025., vidljiva je razlika u vodostaju rijeke Rajne u Kölnu. Ovogodišnja snimka pokazuje povećanje otkrivenih pješčanih sprudova duž rijeke zbog nižeg vodostaja. © European Union / Copernicus Sentinel-2 imagery

Što nas tek čeka?

Iako je vegetacija na nekim područjima trenutačno u boljem stanju zbog ranog proljetnog rasta, stručnjaci upozoravaju da bi dugotrajna suša mogla ozbiljno ugroziti poljoprivredu, energetski sektor, riječnu plovidbu i ekosustave. Ugroženi su posebice mediteranski krajevi, gdje su dugotrajne suše već postale gotovo redovit problem.

Sezonske prognoze najavljuju proljeće i početak ljeta 2025. s toplijim i sušnijim uvjetima na sjeveru kontinenta, dok se na jugu predviđaju nešto vlažniji uvjeti – no, uz visoku razinu neizvjesnosti, osobito kada je riječ o oborinama.

  • Ova vizualizacija podataka europskog kontinenta, stvorena pomoću podataka CEMS-a programa Copernicus, prikazuje kombinirani pokazatelj suše (CDI) za treće desetodnevno razdoblje ožujka 2025. Neki dijelovi Europe, uključujući područja na Pirenejskom poluotoku i u južnoj Europi - pa i u velikom dijelu Dalmacije - bili su u stanju pripravnosti za sušu. Nadalje, vizualizacija pokazuje da je veći dio kontinenta, posebno istočna Europa te Ujedinjeno Kraljevstvo i Irska, bio na razini pripravnosti ili upozorenja na uvjete suše tijekom tog razdoblja. © European Union / Copernicus Emergency Management Service data

Klimatska ranjivost Europe

Vizualizacija Copernicus službe za upravljanje u hitnim situacijama (CEMS) prikazuje kombinirani pokazatelj suše (Combined Drought Indicator – CDI) za kraj ožujka 2025. godine. Na njoj su istaknuta brojna područja Europe – uključujući Iberijski poluotok i južnu Europu – koja su već tada bila u stanju drought alert“ (područja označena crvenom bojom). Velik dio kontinenta bio je u stanju „watch“ (žuta boja) ili „warning“ (narančasta boja), uključujući UK i Irsku, ali i velik dio Dalmacije.

Copernicus podaci i sustavi ranog upozoravanja ključni su za pravovremeno reagiranje – no oni sami po sebi nisu rješenje. Ako ne dođe do sustavne prilagodbe klimatskim promjenama, ovaj izvještaj za travanj 2025. mogao bi biti tek uvod u novu sezonu ekstremnih suša i gubitaka.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Rekordne temperature u Vječnom Gradu lakše se podnose uz „velike nosove“

Kultne rimske fontane s pitkom vodom gase žeđ i rashlađuju stanovnike i posjetitelje Vječnog Grada otkako su prvi put postavljene 1872. godine. Tradicionalne rimske fontanelle Rimljani su od milja nazvali nasoni ili „veliki nosovi“, a procjenjuje se da ih na području grada ima oko 2 500, odnosno najviše 2 800.

Čak 58 % svjetskog stanovništva zabrinuto je zbog nestašice vode

Uoči sastanka svjetskih čelnika na prvoj UN-ovoj Konferenciji o vodama u posljednjih 46 godina, novo istraživanje GlobeScana pokazuje značajan porast zabrinutosti za dostupnost vode. Čak 58 % ljudi diljem svijeta vrlo je zabrinuto, dok 30 % kaže da su „izuzetno“ pogođeni nedostatkom vode. Nestajanje i nepouzdan pristup pitkoj vodi narušavaju društva, gospodarstva, okoliš i svaki aspekt života kakav poznajemo.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER