Švicarski Freesuns i Fraunhofer ISE testiraju inovativnu solarnu šindru
U pogonu Module-TEC Instituta Fraunhofer ISE počela pilot proizvodnja fotonaponskog krovnog crijepa s tehnologijom matričnih šindri
Švicarski proizvođač fotonaponskih sustava Freesuns i Fraunhofer ISE pokrenuli su pilot proizvodnju solarne šindre u pogonu Module-TEC Instituta Fraunhofer ISE u Freiburgu. Proizvedeni moduli već se koriste za ugradnju na postojećim zgradama u Švicarskoj.
Institut za solarne energetske sustave Fraunhofer ISE (Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme) i švicarski proizvođač solarnih rješenja Freesuns u okviru projekta SPHINX pokrenuli su pilot proizvodnju nove vrste fotonaponskog krovnog crijepa. Fleksibilna, automatizirana proizvodnja u pogonu Module-TEC Instituta Fraunhofer ISE u Freiburgu koristi tehnologiju matrične šindre kako bi se postigla bolja pokrivenost površine modula i povećala učinkovitost u usporedbi s konvencionalnim polućelijskim modulima.
„Novi proizvod razvijamo za primjenu na postojećim zgradama, a posebno za zaštićena kulturna dobra“, kazao je osnivač i CTO tvrtke Freesuns John Morello.
Solarna šindra, dimenzija 450 x 510 mm, sastoji se od staklo-staklo modula s TOPCon solarnim ćelijama. U procesu proizvodnje, solarne ćelije povezane su električno vodljivim, bezolovnim ljepilima i preklapaju se poput klasičnih krovnih šindri. Ovaj dizajn omogućuje veći postotak iskorištenja površine modula, smanjuje gubitke te povećava toleranciju na djelomično zasjenjenje. Zahvaljujući tehnologiji matrične šindre, novo razvijeni moduli postižu do četiri posto veću učinkovitost u usporedbi s klasičnim polućelijskim modulima.
Projekt SPHINX (Sustainable Photovoltaics Integration in buildings and Infrastructure for multiple applications) financiran je EU sredstvima i okuplja europske proizvođače fotonaponskih elemenata te istraživačke institucije u razvoju modularnih, fleksibilnih i ekonomičnih rješenja za integraciju solarnih elemenata u zgradarstvu. U Institutu Fraunhofer ISE ističu kako se korištenjem tehnologije matrične šindre omogućuje homogena pokrivenost površine modula, čime se dodatno optimizira iskoristivost prostora i estetski izgled zgrada.
Od ožujka 2025. proizvedeno je ukupno 800 solarnih šindri, od planiranih 4000, a Freesuns ih je koristio za pet instalacija na postojećim zgradama u Švicarskoj.
Ekovjesnik