Zaštita neretvanskog područja od štetnog djelovanja morske vode

Projekt MoST

Izloženost obale Jadrana djelovanju mora te sve izraženiji ekstremni klimatološki i hidrološki uvjeti, koji sa sobom nose i problem prodora mora u obalne vodonosnike, ozbiljna su prijetnja poljoprivrednoj proizvodnji i okolišu.

Prodor morske vode ima negativne ekološke posljedice i na dolinu Neretve, područje koje je prepoznato kao jedno od tri područja s najizraženijim utjecajem morske soli na zaslanjenost tala u Hrvatskoj. Ovim problemom posebno je pogođena poljoprivreda neretvanskog kraja gdje dugoročna izloženost obradivih površina utjecaju slane vode može dovesti do neupotrebljivosti tla, što bi imalo nesagledive posljedice za ovo područje gdje je poljoprivreda osnova ekonomskog razvoja.

Stručnjaci Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, Hrvatskih Voda i Regionalne agencije DUNEA, u sklopu projekta MoST, provode istraživanja u dolini Neretve kako bi predložili odgovarajuća rješenja za smanjenje utjecaja morske vode te tako zaštitili poljoprivrednu proizvodnju i okoliš ovog područja. Detaljniji opis istraživanja objavljen je u stručnom časopisu Hrvatska vodoprivreda, u kojem su opisane i mobilne pregrade u Neretvi za sprječavanje prodora slane vode, a za čiju su provedbu zadužene upravo Hrvatske vode. 

Projekt MoST, u sklopu kojeg se izvode mjerenja, obuhvaća niz terenskih, laboratorijskih i modelskih ispitivanja te se provodi u dvije faze. U prvoj fazi se definira geološka struktura vodonosnika i hidrogeološki uvjeti na temelju analize dostupne dokumentacije i terenskih istražnih radova na tri lokacije; Vidrice, Jasenska i Ušće, dok u drugoj fazi će se provesti modelska ispitivanja u laboratoriju i na računalu čime će se definirati mjere za zaštitu od negativnog djelovanja morske vode u obalnim vodnosnicima i njihova učinkovitost.

Jedan od projektnih ciljeva je i razviti kontinuiranu prekograničnu suradnju institucija u području klimatskih promjena, tako Regionalna agencija DUNEA, uz Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu i Hrvatske vode, na projektu sudjeluje s partnerima iz Italije: Nacionalno vijeće za istraživanja, Upravno tijelo za sanaciju zemljišta – Adige Euganeo, Regija Veneto te Sveučilištem u Padovi – Odjel za građevinarstvo, okoliš i arhitekturu koja je i nositelj projekta.

Projekt vrijedan nešto više od dva i pol milijun eura ugovoren je u sklopu programa Interreg Italy – Croatia 2014. – 2020. uz stopu sufinanciranja bespovratnih sredstava od 85 posto. Proračun Regionalne agencije DUNEA iznosi 120 tisuća eura.

Dubrovačko-neretvanska županija / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Na Lastovu pokrenuta prva akcija odvajanja otpada

Otočno vijeće Lastova pokrenulo je akciju odvajanja otpada u suradnji s Općinom Lastovo, lokalnim Komunalcem, Parkom prirode Lastovsko otočje i LAG-om 5. Akcija je započela 14. siječnja i trajat će do početka veljače svakog četvrtka i petka od 09:00 do 12:00 sati.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER