Nekadašnje zgrade francuskog Ministarstva oružanih snaga prenamijenjene za socijalno stanovanje

Nova 254 socijalna stana u pariškom sedmom arondismanu

Projekt Îlot Saint-Germain rezultat je bliske suradnje između države i Grada Pariza. U zgradama je ranije bilo smješteno Ministarstvo oružanih snaga, a sada se u njima nalaze 254 socijalna stana, dječji vrtić, gimnastička i višenamjenska sportska dvorana te vrt površine 550 m².

Nova školska godina i novo susjedstvo za prve obitelji koje su se početkom rujna uselile u nove stanove u elegantnoj ulici Rue Saint-Dominique, nadomak Doma invalida, Narodne skupštine i Muzeja d'Orsay. Iako se danas čine potpuno novima, ove tri zgrade ipak su dugi niz godina bile sjedište francuskog Ministarstva oružanih snaga. Uz 254 stana ovdje se sada nalaze dječji vrtić, gimnastička dvorana i višenamjenska sportska dvorana, čije je otvaranje za javnost planirano krajem rujna 2023. Projektom je upravljala Agencija za nekretnine Grada Pariza (RIVP).

Prenamjena zgrada uz strogo poštovanje bioklimatskih standarda

Pri izvođenju radova na prenamjeni zgrada primijenjeni su standardi određeni novim pariškim bioklimatskim prostornim planom kojim su definirane smjernice razvoja glavnog francuskog grada i koji regulira cjelokupnu izgradnju tijekom sljedećih petnaest godina, posebice usklađivanjem prilagodbe klimatskim promjenama i unapređenja životnog okruženja Parižana. Osim toga, dvije od ukupno tri zgrade novog stambenog kompleksa zaštićene su planom razvoja sedmog pariškog arondismana te njihova pročelja nisu promijenjena, ali je izvršena potpuna adaptacija i energetska obnova.

Na trećoj zgradi izvršene su preinake većeg opsega, a jedno od pročelja prošireno je dogradnjom balkona. U prizemlju su također izgrađeni dječji vrtić s dvorištem, sportska dvorana i poluukopana gimnastička dvorana sa zelenim krovom. Također, izvedena je sanacija i izolacija krovnih terasa koje su ozelenjene, a njihovo zalijevanje riješeno je sustavom kap po kap.

© Joséphine Brueder | Ville de Paris

Grijanje je riješeno uvođenjem sustava daljinskog grijanja i to korištenjem obnovljivih izvora energije, rasvjeta je niske potrošnje, s detekcijom prisutnosti u zajedničkim prostorijama, a sanitarna oprema osigurava uštede vode. Prilikom sanacije zgrada velika se pozornost posvetila ponovnoj uporabi raznih materijala, pa su tako obnovljeni i postojeći parketi u dva zaštićena objekta.

Cijeli prostor novog stambenog kompleksa značajno je ozelenjen drvećem, grmljem i trajnicama, dok je unutar zelenih površina ugrađen sustav prikupljanja i upravljanja kišnicom.

Velika ulaganja u izgradnju socijalnih stanova

Prenamjenom nekadašnjih ureda u prostor za stanovanje nastavljena je politika poticanja socijalnog stanovanja koja se u Parizu provodi od 2014. godine. U ovoj četvrti s najvećim nedostatkom socijalnih stanova, postotak je s ranijih 2,2 porastao na tri posto, a provedbom projekta Grad Pariz ostvaruje svoj cilj od 25 % financiranih socijalnih stanova u 2023. godini.

S danom 1. siječnja 2022. na području grada Pariza bilo je ukupno 265 000 socijalnih stanova koji gotovo 700 000 Parižana i Parižanki omogućuju pronalazak odgovarajućeg stambenog smještaja. Između 2014. i 2022. financirano je 52 000 novih stambenih jedinica u ukupnom iznosu od 1,6 milijuna eura, od kojih je Grad Pariz sudjelovao s jednim milijunom eura. Značajan napredak postignut je upravo u prenamjeni postojećih zgrada, pa je tako u najskupljem i mnogima nedostupnom 16. arondismanu udio socijalnih stanova s nešto više od jedan posto 2001. godine porastao na trenutačnih osam posto.

© Joséphine Brueder | Ville de Paris

Najavljena gradnja dodatnih stanova

Stambeni kompleks Îlot Saint-Germain rezultat je zajedničkog angažmana javnih tijela, kroz suradnju države i Grada Pariza. Realizacija projekta omogućena je primjenom tzv. Duflot popusta na stambeni dio, i to u iznosu od 56 720 000 eura, odnosno ukupne stope od 68,57 %. Mehanizam nazvan „décote Duflot“ uspostavljen je zakonom usvojenim 18. siječnja 2013., a odnosi se na korištenje i prenamjenu javnog zemljišta za izgradnju stanova, uključujući socijalne stanove, te ovlašćuje državu da primjenom popusta smanji cijenu prijenosa zemljišta.

U Gradu Parizu planiraju nastaviti s korištenjem ovog načina sufinanciranja gradnje novih socijalnih stanova, i to u dijelovima grada s nekretninama u vlasništvu države koja se nalaze u središnjim pariškim četvrtima. Primjerice, u ulici Rue Crillon u četvrtom arondismanu postoji mogućnost gradnje 29 stanova, u ulici Rue Saint-Hyacinthe (2.) 35 te u ulici Rue Geoffroy Saint-Hilaire (5.) čak 80 stambenih jedinica. Time bi se stambeni fond Grada Pariza povećao za dodatna 144 socijalna stana.

S.F. | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Pariz 2050. gradi se već sada!

Scenarij s 50 stupnjeva Celzija prema predviđanjima Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) u Parizu se još uvijek može izbjeći. No, to zahtijeva odlučno i hitno djelovanje, a s obzirom na to da klimatske promjene također pogoršavaju društvene nejednakosti, Pariz će s prilagodbom i zelenom transformacijom odlučno nastaviti i u nadolazećim godinama.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER