3 500 četvornih metara za umjetnost

U nekadašnjom bolničkom kompleksu u Beču nastaje umjetnička oaza

U sklopu nekadašnjeg bečkog bolničkog kompleksa Otto-Wagner-Areal nalazi se nekoliko desetaka paviljona, a jedan od njih obnovit će se u umjetničke svrhe. Stotinjak umjetnika tako će dobiti ateljee i izložbene prostore, a planira se i uređenje stanova za umjetničke rezidencije.

Na području nekadašnjeg bolničkog kompleksa Otto-Wagner-Areal u 14. bečkom gradskom okrugu Penzing Grad Beč obnovit će čak 3 500 četvornih metara u umjetničke svrhe. Tako će stotinjak umjetnika koji žive u Beču u paviljonu 18 dobiti 23 prostrana ateljea i izložbena prostora, a za međunarodne umjetnike uredit će se i osam stanova za umjetničke rezidencije. Umjetnicima će na raspolaganju također biti vrt od gotovo 4 000 metara kvadratnih s velikom pozornicom, četiri zajedničke prostorije s kuhinjom, tri radionice, dvije prostorije od po 100 kvadratnih metara za različite događaje te spremište za bicikle.

  • Budući ateljei okruženi su parkom © David Bohmann / PID

Kako je istaknula članica bečkog poglavarstva za kulturu Veronica Kaup-Hasler, ateljei i radni prostori temelj su svakog umjetničkog stvaralaštva. Grad Beč ovako podržava umjetnike te im omogućava rad, razmjenu znanja i iskustva, prezentaciju svojih radova te umrežavanje s drugim umjetnicima. Sanacija paviljona 18 koji je pod umjetničkom zaštitom započet će na proljeće 2024., a radni prostori neće biti namijenjeni samo autorima iz područja likovne umjetnosti, nego i književnosti, audio-vizualne umjetnosti ili umjetničkog istraživanja. Useljenje umjetnika planirano je početkom 2027. godine.

  • Uredit će se i stanovi za umjetničke rezidencije © David Bohmann / PID

Prostrani bolnički kompleks izgrađen je 1907. prema nacrtima austrijskog arhitekta Otta Wagnera i u njemu se nalazi 60 paviljona te poznata crkva sv. Leopolda (Otto Wagner Kirche am Steinhof). Područje je desetljećima korišteno u medicinske svrhe. Iako se u jednom dijelu areala još uvijek nalazi klinika Penzing, i ona će se konačno zatvoriti 2032. godine. Grad Beč u pojedine paviljone planira useliti različite kulturne, znanstvene te obrazovne institucije.

City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Tvornica Abtey pokrenula proizvodnju prve francuske „čokolade“ bez kakaa

Obiteljska tvornica čokolade Chocolaterie Abtey već prodaje svoju novu „čokoladu“ bez kakaa. „ChoViva“ se proizvodi od mješavine prženih sjemenki suncokreta i grožđa, ekološki je prihvatljivija, a uz porast cijene kakaovca i ekonomičnija od tradicionalne čokolade. K tome još ima okus poput prave čokolade!

Parkiralište pored bečkog Naschmarkta konačno postaje zelena oaza

Parkiralište u neposrednoj blizini najpopularnije bečke tržnice Naschmarkt sa svojih 12 000 četvornih metara postat će atraktivni javni prostor s puno hlada i zelenila. Uklanjanjem asfalta stvorit će se prostrana zelena površina, čime će se riješiti problem jednog od najvećih toplinskih otoka u središtu Beča.

Muzej grada Beča dobitnik ovogodišnje austrijske državne nagrade za arhitekturu i održivost

Muzej grada Beča (Wien Museum) dobio je jednu od tri austrijske državne nagrade za arhitekturu i održivost za 2024. godinu. Druge dvije nagrade, koje u okviru inicijative KlimaAktiv dodjeljuje Ministarstvo zaštite klime (BMK), osvojili su projekti „We InHAUSer“ iz Salzburga i „Oživljavanje starog grada Hohenemsa“, grada u najzapadnijoj austrijskoj saveznoj zemlji Vorarlbergu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER