Wikie i Keijo čekaju spas u napuštenim bazenima Marineland parka u Antibesu

Video s kitovima i dupinima u bazenima obraslim algama diljem svijeta izaziva zabrinutost za njihovu dobrobit

U Antibesu, na očaravajućoj Azurnoj obali, gdje bi priroda trebala biti slavljena kao najveća vrijednost, snimka dronom svjedoči o okrutnoj sudbini životinja koje služe za ljudsku zabavu. Dvije orke, majka i sin, zatočene su u betonu i sablasnoj tišini nekad slavnog morskog zoološkog vrta Marineland u Antibesu, zatvorenog od početka ove godine.

Marineland je zauvijek zatvorio svoja vrata 5. siječnja 2025. No, njegove glavne zvijezde – orke Wikie (24) i Keijo (11) – zaboravljene plivaju u bazenima napuštenog kompleksa. TideBreakers - grupa pojedinaca ujedinjenih u borbi za oslobađanje zatočenih kitova, ranije ovog mjeseca objavila je video koji prikazuje dvije orke koje plivaju u bazenima obraslim algama. Njihova nekadašnja pozornica sada izgleda kao kulisa distopijskog dokumentarca – ogoljeno, zaboravljeno, zanemareno.

Video je izazvao val zabrinutosti za kitove, dok Francuska traži prikladno rješenje za trajni smještaj kitova. Iako je proteklih godina već zabilježio velik pad popularnosti i posjećenosti, najveći morski zoološki vrt u Europi suočio se sa zabranom izlaganja i organizacijom predstava s morskim sisavcima koja bi u Francuskoj trebala stupiti na snagu 1. prosinca 2026.

U veljači je uprava parka podnijela zahtjev za hitan transfer dviju orki i 12 dupina u dva parka u Španjolskoj, ali su španjolske vlasti blokirale taj potez s obrazloženjem kako njihovi objekti nisu prilagođeni za smještaj nesretnih životinja.

„Situacija u Marineland parku Antibes je izvanredna“, objavili su članovi kanadskog TideBreakersa na društvenim mrežama nakon objave videa. „Ostavljanje životinja u zatvorenom objektu, ograničenom na raspadajuće, oronule bazene, jednostavno nije opcija. Ako se dvije orke razbole, vjerojatno će biti eutanazirane ili podleći lošim okolišnim uvjetima.“

Alge su ipak uobičajena pojava

Na upit AFP-a, uprava parka izjavila je da se bazeni za orke i dupine dobro održavaju te da oko 50 zaposlenika još uvijek brine za dobrobit životinja. „Alge koje se vide na snimci bile su uobičajena pojava i ranijih godina“, navode iz parka, objašnjavajući kako se u filtriranoj morskoj vodi u bazenima razvijaju svakog proljeća kako se voda zagrijava. „Nisu bile štetne za životinje i redovito su se uklanjale četkom“, dodali su iz uprave.

Ovo objašnjenje potvrdio je i Mike Riddell, koji je upravljao parkom 26 godina prije nego što je otpušten zbog promjene vlasnika 2006. godine. Fotografije AFP-a snimljene u svibnju 2020. prikazuju slične alge koje prekrivaju rubove bazena.

No, snimka TideBreakersa izazvala je snažne reakcije koje su, prema upravi, uključivale čak i prijetnje smrću osoblju parka. Iz uprave parka tvrde da dijele zabrinutost nevladine organizacije, ali dosadašnji pokušaji pronalaženja hitnog rješenja za trajni smještaj kitova, uz angažman francuske ministrice okoliša Agnes Pannier-Runacher, nažalost nisu urodili plodom.

Alternativna rješenja nakon propalog premještaja u Japan i Španjolsku

Francuski mediji navode kako dužnosnici ministarstva ističu da se „životinjama do pronalaska njihovog konačnog odredišta i dalje osiguravaju dobri životni uvjeti“ te da park traži „alternativna rješenja“.

Marineland se nadao premjestiti orke u park u Japanu. No, francuska vlada blokirala je taj potez, zahtijevajući premještaj u europski park i to zbog toga što u Japanu „ne postoje strogi propisi o dobrobiti životinja kao u Europi“.

Kao jedino rješenje istaknula se mogućnost preseljenja kitova u park na Tenerifima u Španjolskoj, no španjolska vlada odbila je prihvatiti kitove, uz obrazloženje da tamošnji objekti „ne ispunjavaju uvjete“. U međuvremenu, nevladine organizacije – uključujući One Voice i Sea Shepherd, zatražile su dopuštenje za slanje stručnjaka u Marineland kako bi se provjerilo zdravstveno stanje orka.

Rođene u zatočeništvu, orke Wikie i Keijo nisu sposobne samostalno se hraniti u divljini, kao ni prilagoditi potpuno drukčijem okruženju. Dugoročno gledano, potrebno je osnovati morsko utočište u kojem bi se orke i dupini mogli zbrinuti u poludivljim uvjetima, s čime se slažu i francusko ministarstvo i nevladine organizacije.

Međutim, prema Riddellu, takvo rješenje stajalo bi između dva i tri milijuna eura godišnje. Procjenjuje se da Wikie i Keijo još uvijek imaju desetljeća života, ali u odgovarajućim uvjetima.

Zakon je jasan, ali su srca spora

Orka Wikie i njezino mladunče Keijo ostaju bez doma zbog novog francuskog zakona kojim se od početka prosinca 2026. zabranjuju predstave s morskim sisavcima. No, Marineland se zatvorio već u siječnju ove godine, zbog naglog pada broja posjetitelja i to za gotovo 800 000 godišnje. Pokušaji premještaja u Španjolsku i Japan propali su zbog neslaganja između zakona i razilaženja u pojmu „dobrobit“.

Ali što je s onim osnovnim – empatijom? Ljudskošću? Moralnom odgovornošću? Wikie i Keijo nisu „atrakcije“ za zabavu ljudi, već inteligentna bića s osjećajima, međusobnom vezom, potrebom za kretanjem, komunikacijom i igrom. Pogled na njih u zapuštenim bazenima nije samo simbol nebrige – to je ipak zrcalo naše civilizacije.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Velik uspjeh rimske inicijative za poticanje građana na udomljavanje pasa iz azila

U sklopu inicijative „Il canile va in città“ u Rimu je proteklog vikenda održana parada pasa iz rimskih azila. Ovom hvalevrijednom inicijativom Grada Rima podiže se svijest o problemu napuštanja životinja i najčešće teškoj situaciji u rimskim azilima za pse, a građani potiču na brigu i udomljavanje napuštenih životinja.

90 beluga i 11 orka kitova u „zatvoru kitova“ na ruskoj obali

Oko stotinu kitova zatvoreno je još od mjeseca srpnja unutar tijesnih i improviziranih ograda na ruskoj obali Tihog oceana, u zaljevu Srednaya nedaleko od grada Nakhodke. Ruske službe istražuju navodno zarobljavanje 90 beluga i 11 orka kitova, nakon što su vijest o takozvanom „zatvoru kitova“ objavili Novaya Gazetta i drugi lokalni mediji.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER